ویژه کنید
عکس و تصویر ‍ #عاشورا، نتیجه نپذیرفتن #غدیر است👇👇 #از_غدیر_تا_عاشورا [0⃣4⃣] 🔴 چگونگی غصب #فدک برای چگونی #غصب_فدک، ...

#عاشورا، نتیجه نپذیرفتن #غدیر است👇👇

#از_غدیر_تا_عاشورا [0⃣4⃣]

🔴 چگونگی غصب #فدک
برای چگونی #غصب_فدک، لازم است توضیحاتی پیرامون اموال و دارایی های پیامبر(ص) ارائه دهیم تا از وضعیت موجود آن زمان مطلع شویم تا به عمق #فاجعه پی ببریم.

دستگاه خلافت، برای به دست گرفتن قدرت و #بیعت گرفتن از قبایل خارج #مدینه نیازمند لشکر بود. اداره امور و لشکر کشی هزینه های سنگینی برای دستگاه خلافت تراشیده بود که می بایست برای تامین منابع مالی اقداماتی انجام دهند.
از طرف دیگر، آنهایی که داخل #مدینه و اطراف حضرت امیر(ع) بودند، برای دستگاه خلافت خطرناک بودند. لذا، برای پراکنده کردن آنان، اموال #اهل_بیت(ع) را، که شامل #فدک، سهم #خمس و #ارث پیامبر اکرم(ص) بود را از آنان #غصب کردند.

🔴 اموال و دارایی های پیامبر

1⃣#خمس
«بدانید که هرگونه سود و بهره ای که به دست آورید، پنج یک آن برای خدا و پیامبر و نزدیکان و یتیمان و مسکینان و در راه ماندگانِ (رسول خدا، از بنی هاشم) است، اگر به خدا ایمان دارید.» (سوره انفال/41)
لذا، شیعیان هر چه سود می بردند، یک پنجم آن را به عنوان خمس می پردازند.

2⃣👈 اموال فیء
فیء اموال کفاری بود که بدون #جنگ و خونریزی (مانند #فدک، البته فدک تنها نبود) به دست مسلمانان می افتاد و این اموال با حکم خداوند متعال تنها به رسول خدا(ص) اختصاص پیدا می کرد تا بین فقرا و نیازمندان تقسیم کنند.

3⃣👈 سه قلعه از قِلاع #خیبر
#خیبر مشتمل بر هفت یا هشت قلعه بوده است که سه قلعه آن از آنِ پیامبر(ص) بودند.

4⃣👈 وادِی القُری
قریه هایی که بین #مدینه و شام بود وادی القُری نامیده می شد. تعدادِ آنها هفتاد قریه (ده) بود و اهالی آنها همه یهودی بودند.
آنها شورش کرده بودند و هنگامی که پیامبر(ص) آمد، تسلیم شدند و با آن حضرت قرار بستند که یک سوم محصول از آن خودشان و دو سومِ آن از آنِ پیامبر(ص) یا کسی باشد که آن حضرت به او واگذار می کند.

👈 زمین هایی را که آبگیر نبود و انصار تماما آن را به پیامبر بخشیدند و همه مِلک پیامبر(ص) بود.

ادامه دارد...✍

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...