بداء_در_علائم_حتمی#پرسش:white_question_mark_ornament:یکی از ...

بداء_در_علائم_حتمی

#پرسش

:white_question_mark_ornament:یکی از علائم حتمی ظهور اینه که در ماه رمضان دو صیحه آسمانی شنیده میشه که یکیش جبرئیل و دیگری #شیطان هست . و بعد از این صیحه ها ظهور رخ میده ، سوال من اینه که چون در ماه رمضان گذشته این صیحه ها شنیده نشده پس دیگه امیدی به ظهور نیست تا این که ماه رمضان بعدی بیاد و ببینیم صیحه شنیده میشه یا نه یا چون هنوز سفیانی و یمانی خروج نکردند پس نباید #منتظر ظهور امام زمان باشیم :white_exclamation_mark_ornament::white_exclamation_mark_ornament::diamond_shape_with_a_dot_inside:#پاسخ:diamond_shape_with_a_dot_inside:

:ok_hand_sign:در روایات ما آمده است که ممکن است حتی نشانه های حتمی ظهور چون صیحه آسمانی و خروج سفیانی و یمانی و ...هم #اتفاق نیفتد اما امام زمان علیه السلام ظهور کند و به اصطلاح در نشانه های حتمی ظهور بداء حاصل شود .

:white_exclamation_mark_ornament:بدا، یکی از اعتقادات #شیعه است بدان معنا که خداوند، تغییراتی را در برخی امور ایجاد می ‏کند که تصوّر ما بر قطعی بودن آنهاست. در واقع، تغییری در علم الهی به وجود نمی‏ آید؛ بلکه تغییر در اطلاع ما از آنچه قبلًا خبر داده شده، ایجاد می‏ شود ، در گذشته بیشتر پیرامون #عقیده به بداء بحث کرده ایم ؛

:diamond_shape_with_a_dot_inside:https://t.me/Rahnamye_Behesht/3602

:ok_hand_sign:در موضوع علائم ظهور، احادیثی داریم که می‏ گویند ممکن است حتّی در باره مهم‏ترین نشانه‏ ها هم #بداء پیش آید.

:white_exclamation_mark_ornament:ابوهاشم جعفری، یار دیرین چند امام آخر می ‏گوید ؛

«نزد امام جواد علیه السلام از سفیانی و حتمی بودن خروج او سخن به میان آمد. گفتم: آیا ممکن است در امر حتمی، بدا پیش آید؟ فرمود: «آری». گفتم: می‏ ترسم در باره #قائم هم بدا حاصل شود. فرمود: «نه! قائم، وعده الهی است و در آن، تخلّف نمی ‏شود».

:books:الغیبه نعمانی ص 302_ بحار الانوار ج 52 ص 250

:ok_hand_sign:این حدیث با آنچه در قرآن آمده است که «خداوند برای هر امری زمانی مقرر کرده و هر چه را بخواهد، محو می ‏کند یا برقرار می‏ سازد و حکم اصلی نزد اوست» ( رعد 38_39) سازگار و موافق است؛ چه آن که حکم محو و اثبات برای همه حوادثی که زمان ‏بردارند، #عمومیت دارد و این حوادث، عبارت اند از همه آنچه در آسمان‏ها و زمین و ما بین آنها هست‏.

:books:دانش نامه امام مهدی ج 7 ص 431

:white_exclamation_mark_ornament:بنابراین هر لحظه و هر دقیقه باید #منتظر ظهور امام زمان علیه السلام باشیم .

:ok_hand_sign:در بسیاری از روایاتی که از پیامبر گرامی اسلام و امامان معصوم علیهم السّلام نقل شده، این نکته مورد تأکید قرار گرفته است که ظهور نیز همانند قیامت، ناگهانی و غیرمنتظره فرامی ‏رسد و زمان آن را #هیچ‏کس جز خداوند حکیم نمی ‏داند. از جمله در روایتی که امام رضا علیه السّلام به واسطه پدران بزرگوارش از پیامبر اکرم نقل می‏ کند چنین آمده است ؛

« به پیامبر عرض شد ای فرستاده خدا ، آن قائم که از نسل شماست چه وقت ظهور می‏ کند؟ آن حضرت فرمود: ظهور او مانند قیامت است. «تنها خداوند است که چون زمانش فرارسد آشکارش می ‏سازد. فرا رسیدن آن بر آسمانیان و زمینیان پوشیده است. جز به #ناگهان بر شما نیاید».

:books:کمال الدین ج 2 ص 373

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

Loading...