ویژه کنید
عکس و تصویر تاریخ کوتاه ایران و جهان-615 (ویرایش 4) ___________________________________________ در پیرامون پنجمین روز ماه اوت (آگوست) ...

تاریخ کوتاه ایران و جهان-615 (ویرایش 4)
___________________________________________
در پیرامون پنجمین روز ماه اوت (آگوست) سال 476 ز. {زادروزی}(میلادی) ، هجده روز پیش از زورگیری شدن «ایتالیا» بدست رزمندگان «ژرمن تبار» امپراتوری روم باختری ، به رهبری «اودوآکر» ؛ «زنو» از پنهانگاه (مخفیگاه) خود در «ایسائوریا» در پدفراز میانی (جنوب مرکزی) هاتیا (آسیای صغیر یا آناتولی) ، بیرون آمد و با فراهم کردن یک سپاه ، به «کنستانتینوپل» لشگرکشی کرد ، و با گرفتن پایتخت ، دوباره به امپراتوری «روم خاوری» دست یافت (1) . یادآوری می شود که «زنو» ، در پی خیزش مردم ، از «کنستانتینوپل» گریخته بود و در زادگاهش ، «ایسائوریا» ، پنهان شده بود.

«زنو» ، چندی پس از رسیدن دوباره به امپراتوری «روم خاوری» ، بزرگان «سامری» (2) شهر «شکیم» (3) را گرد هم آورد ، و از آنها خواست که مسیحی شوند و دست از دین «یهود» دست بردارند ، و مردم سامری را نیز مسیحی کنند (1) . «زنو» پس از اینکه پاسخ «نه» را از بزرگان سامری شنید ، شمار فراوانی از آنها را کشت و «کنیسهء» (پرستشگاه یهودیان) آنها را به یک کلیسای مسیحی دگرش داد (تبدیل کرد) (1) ؛ و «کوه جرزیم» (4) را به دارایش (مالکیت) «امپراتوری روم خاوری» در آورد ، و سپس در آن ، «یادبودگاه» (بنای یادبود) پسر درگذشته اش ، و چندین ساختمان دینی دیگر را ساخت و بر بالای هریک از این ساختمانهای مسیحی ، یک چلیپای (صلیب) بزرگ گذاشت ؛ تا هنگامی که سامری ها رو به این کوه ، نیایش می کنند ، خود بخود دربرابر این چلیپاها (صلیب ها) جای بگیرند (1).

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Zeno_(emperor)
(2) https://en.wikipedia.org/wiki/Samaritan
(3) https://en.wikipedia.org/wiki/Shechem
(4) https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Gerizim

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...