ویژه کنید
عکس و تصویر 🕋 روزی یک آیه از #قرآن_کریم 🕋 وَ اللَّاتِی یَأْتِینَ الْفاحِشَةَ مِنْ نِسائِکُمْ فَاسْتَشْهِدُوا عَلَیْهِنَّ ...

🕋 روزی یک آیه از #قرآن_کریم 🕋
وَ اللَّاتِی یَأْتِینَ الْفاحِشَةَ مِنْ نِسائِکُمْ فَاسْتَشْهِدُوا عَلَیْهِنَّ أَرْبَعَةً مِنْکُمْ فَإِنْ شَهِدُوا فَأَمْسِکُوهُنَّ فِی الْبُیُوتِ حَتَّی یَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ أَوْ یَجْعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِیلًا
واز #زنان شما کسانی که مرتکب #زنا شوند، پس چهار نفر از میان شما (مردان مسلمان) را بر آنان #شاهد بگیرید، پس اگر #شهادت دادند، آن زنان را در خانه‌ ها (ی خودشان) نگاه دارید، تا مرگشان فرا رسد، یا آنکه خداوند، راهی برای آنان قرار دهد (و قانون جدیدی بیاورد).
نکته های آیه :
#امام_صادق_علیه_السلام فرمود: مراد از راه دیگر که #خداوند قرار می‌دهد، #حدود_الهی و #سنگسار و شلّاق است. « تفسیربرهان، ج 1، ص 353.»
بعضی آیه را شامل #مساحقه و همجنس‌بازی زنان نیز دانسته و از مجمع‌البیان روایتی را از #پیامبر_صلی_الله_علیه_و_آله نقل کرده‌اند که مؤیّد آن است. « تفسیر راهنما »
در روایتی می‌خوانیم که مسئله‌ی حبس در خانه نسبت به #زن_زناکار ، در جاهلیّت نیز بوده و اسلام در آغاز آن را پذیرفته است، ولی بعد از تقویت اسلام مسئله از حبس به اجرای حدّ تبدیل شده است. « وسائل، ج 28، ص 61. »
پیام های آیه :
1- برای #حفظ_آبرو و #شرف_دیگران ، #اسلام برای #اثبات_زنا ، #چهار_شاهد مقرّر کرده است، و حتّی اگر سه شاهد گواهی دهند، هر سه شلّاق می‌خورند، ولی برای اثبات قتل، دو شاهد کافی است. «أَرْبَعَةً مِنْکُمْ»
2- شاهد بر زنا، هم باید مرد باشد و هم مسلمان، تا در اثبات جرم، دقّت لازم صورت گیرد. «أَرْبَعَةً مِنْکُمْ»
3- گواهی بر زنا واجب نیست. «فَإِنْ شَهِدُوا»
4- در #قضاوت به علم خود اکتفا نکنیم، گواهی لازم است. «فَإِنْ شَهِدُوا فَأَمْسِکُوهُنَّ»
5- #کیفر_زن_زناکار ، حبس در «خانه» است، نه زندان‌های عمومی، که ممکن است‌ فساد بیشتر بیاموزد. «فَأَمْسِکُوهُنَّ فِی الْبُیُوتِ»
6- حبس زن در خانه، برای آنست که افراد جامعه را فاسد نکند و از ازدواج محروم بماند و میدانی برای لذّت پیدا نکند. «فَأَمْسِکُوهُنَّ»
7- برای سالم سازی و پاکسازی جامعه، حبس مجرم لازم است. «فَأَمْسِکُوهُنَّ»
8- حبس ابد، کیفر زنان شوهرداری بوده است که مرتکب زنا شده‌اند. «حَتَّی یَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ» البتّه این حکم موقّت بوده تا به تازیانه و سنگسار کیفر شود. «أَوْ یَجْعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِیلًا»
منبع : #تفسیر_نور #استاد_حجه_الاسلام_محسن_قرائتی . جلد 2 . ص 34 و 35
🎁 #گنجینه_علوی_ساوجی 🎁 7831
@srazsaveh
#قرآن #قرآن_مجید #قرآن_کریم #سوره_نساء #آیه15 #کلام_الهی #کلام_وحی #ترجمه_قرآن #تفسیر_قرآن #استاد_محسن_قرائتی #تفسیر_قرآن_استاد_محسن_قرائتی #آیه15سوره_نساء #نساء_آیه_15

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...