ویژه کنید
عکس و تصویر ✨ بسم الله النّور✨ ❌ yon.ir/1QCS ❌ ❌ به بهانه‌ی برگزاری نشست اخیر، با موضوع ...

✨ بسم الله النّور✨

❌ yon.ir/1QCS ❌

❌ به بهانه‌ی برگزاری نشست اخیر، با موضوع 《مسأله‌ی خشونت علیه زنان》 در انجمن لیبرال جامعه‌شناسی ایران، که فمینیست‌های داخلی به شدت پی‌گیر برگزاری آن بودند!


🔹 🔷 «خشونت علیه زنان» عبارتی مشروع و مقید به حدود الهی و یا نامشروع و سکولار؟🔹 🔷

🔹 یکی از خلأهای اساسی ما در علوم انسانی، عدم فهم واژگان و مفاهیم وارداتی و به کار بردن آن‌ها در غیر از جای خود است. مطالعات زنان هم که با فمینیسم در ایران آمیخته است از این قاعده مستثنا نیست. مثلاً عبارت gender equality که به «برابری جنسیتی»، «تساوی جنسیتی» و یا «عدالت جنسیتی» ترجمه می‌شود، معادل هیچ‌کدام از این ترجمه‌ها نیست، خصوصاً این‌که «equality» هیچ قرابت مفهومی با واژه‌های «تساوی» یا «عدالت» ندارد.

🔹 ترجمه عبارت «violence against women» به «خشونت علیه زنان» هم از این سنخ است، مفهوم «violence» به لحاظ ریشه‌شناختی در زبان انگلیسی دو معنا دارد، یکی «رفتار فیزیکی باهدف صدمه زدن، آسیب و یا کشتن فردی» و معنای دیگر «قدرت احساسات و یا قدرت یک نیروی طبیعی مخرب». اما معنی واژه «خشن» در زبان فارسی مقابل نرمی و لطافت است.

🔷 🔹 جدای از این مسئله ایراد اساسی این ترجمه عدم وجود حدود الهی در آن است. یعنی هیچ حد و چهارچوبی از اوامر و نواهی الهی و #حق و #باطل در آن دیده نمی‌شود و واژه بدون جهت ارزشی ترجمه شده است. مثلاً با این شیوه از ترجمه، تمام حدود رفتاری و ویژگی‌هایی که برای برخورد مرد با نشوز زن در آیه ۳۴ سوره نساء ذکرشده است مصداق خشونت است! درصورتی‌که این الگوی رفتاری، مصداق عمل حق‌مدارانه است در محدوده شرع. این شیوه ترجمه، ارائه تعریفی فارق از قیود شرعی و مبتنی بر قواعد عرفی و سکولار است.

🔷 🔹 در #اسلام مبتنی بر مفاهیم قرآنی، واژگان، معنای عمیق خود را دارند، دارای جهت ارزشی حق و باطل‌اند و در سر جای خود معنا پیدا می‌کنند. مثلاً جور در مقابل مفهوم #عدل قرار دارد، هم‌چنان که ظلم در مقابل مفهوم قسط است (قسط بدین معناست که هر چیزی را که برای هر کسی است به او بدهیم و قسط و عدل را نمی‌توان از هم جدا کرد اما از لحاظ مرتبه، عدل سطح پایین‌تر از قسط است؛) و طبق کلام امیرالمؤمنین -علیه‌السلام- عدل یعنی «قرار دادن هر چیز سر جای خودش». از مصادیق جور، تحریف معانی واژگان و به کار نبردن آن‌ها در سر جای خودشان است.

🔷 🔹 لذا از جمله مواردی که #فمینیسم از ابتدای تأسیسش، تلاشِ فراوانی کرده که آن‌را از سر جای اصلیِ خودش خارج کند، مبحث #حیا است و مبتنی بر آن‌چه -آلن بلوم- گفته، #حیازدایی، مبنای تأسیسِ فمینیسم است.
حیازدایی، یکی از بزرگ‌ترین حربه‌های #شیطان برای خروج زنان از جایگاه زن بودن و تهی کردن آن‌ها از هویت انسانی و فروکاست مفهوم زنانگی به ابزار و کالای جنسی شدن بوده و هست. شیطان با حیازدایی، لباس #غیرت و #عفت را از مرد و زن بیرون می‌کشد و این شاید نمود عینی مفهوم آیه ۲۰ سوره اعراف «فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّیْطانُ لِیُبْدِیَ لَهُما ما وُورِیَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِما» در عالَم امروز باشد.

🆔 @salehaat

#فمینیسم عامل #زنا و #زنازادگی
🔰 🔰 🔰 🔰 🔰
✌ ️جنبش مردمی حلال‌زاده‌ها

💢 🆔 @HalalZadeha

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...