ویژه کنید
عکس و تصویر ️دلاوران دیلمان و گیلان سد مستحکم در برابر دشمن! به گفته استاد سعید نفیسی ، ...

️دلاوران دیلمان و گیلان
سد مستحکم در برابر دشمن!

به گفته استاد سعید نفیسی ، شمال ایران (دیلمان و طبرستان) را نه #اسکندر توانست فتح کند و نه مغولان, #اعراب نیز به صورت نسبی توانستند خطه سرسبز ایران را فتح کنند ولی در طول حکمرانی خلفا همواره خاندان های ایرانی بازمانده از عصر #ساسانیان در آنجا حکومت میکردند. و خلافت عباسی از ترس سلحشور های قوی این خطه خواب نداشت.

در دوران #خلافت_عباسی شمال ایران ، این ناحیه شاداب و مرد خیز که در شمال و جنوب البرز واقع شده و امروز به نام #گیلان معروف است به دو ناحیه ممتاز تقسیم میشد. ناحیه شمال البرز در ساحل دریای خزر مسکن ، گیل ها بود و به همین جهت آنجا را گیلان یعنی سرزمین #گیل ها میگفتند. ناحیه جنوب البرز تا رودبار و #قزوین مسکن #دیلم ها بود و آنجا را دیلمستان یعنی جایگاه #دیلمان میخواندند.

گیل ها و دیلم ها در دوران #ساسانی جز بهترین سربازان و جنگجویان ایران بودند چنانچه در زمان #هخامنشی نیز دلیرترین سربازان ایرانی "امرته ها " یا " امرد ها " بودند که از همین ناحیه رودبار و منجیل برخواسته اند. دلاوری و دلیری گیل ها مخصوصا در زمان ساسانیان به اندازه ای معروف بود که به مهمترین سرداران و سپهسالاران ایران که کار بزرگی کرده بودند "گیل گیلان " یعنی "مرد مردان" و "دلیر دلیران" لقب میدادند و فرماندهی سربازان گیل را به آنها میسپردند.

گیل ها در جنگ های تدافعی معروف بودند. در حالی که دیلم ها در جنگهای تعرضی و حمله معروف بودند و به همین جهت زوبین دیلمی شهرت بسیاری داشت. این ناحیه هیچگاه تسلیم اعراب نشد. #موتا ، #مردآویج ، #مازیار و عضد الدوله(فاتح بغداد) از سلحشور های دلیر این خطه بودند و آنقدر با #تازی ها جنگیدند که در نهایت با فتح #بغداد ، انها را دست نشانده خویش ساختند.

#ایران
#وطن
#ایرانی
#ایرانیان
#کشور_ایران
#خاک_و_خون
#سرود_ایرانیان
#آریایی
#اتحاد
#افتخار_ایران
#افتخار_ایرانی

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...