ویژه کنید
عکس و تصویر سلسه پستهای #سیره_پیامبر_اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در ...

سلسه پستهای #سیره_پیامبر_اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در روابط خارجی
.
.
#قسمت_سیزدهم:
3- انعقاد پیمان هاو قرار دادها (ابزارحقوقی)

یکی دیگر از ابزار روابط خارجی پیامبر اکرم (ص) انعقاد قراردادها وپیمان های سیاسی بود که از جمله آن پیمان عقبه، منشور مدینه[48] وصلح حدیبیه [49] را می توان برشمرد.

یکی از معاهدات رسول خدا، پیمانی است که بین آن حضرت و نصارای نجران منعقد شد.

#نجران با هفتاد دهکده ی تابع خود، درمنطقه مرزی حجاز و یمن واقع شده بود و در آغاز ظهور اسلام، تنها منطقه مسیحی نشین حجاز محسوب می شد که از بت پرستی دست برداشته و به آیین مسیح گرویده بود.

پیامبر با فرستادن نامه ی به ابوحارثه اسقف نجران، ساکنان آن دیار را به پذیرش دین مبین اسلام فراخواند و هیأت نمایندگی نجران به مدینه آمدند تا با پیامبر (ص)گفت و گونمایند و صحت و سقم نبوت آن حضرت را نیز بررسی نمایند.

پس از جروبحث فراوان درباره حقانیت اسلام ونبوت پیامبر نمایندگان نجران مذاکرات خودرا با رسول خدا قانع کننده نیافتند وهردو طرف آمادگی خود رابرای مباهله اعلام نمودند.

در این هنگام آیه #مباهله نازل گردید و رسول خدا را مأمور کرد تا با کسانی که با او به مجادله و محاجه برمی خیزند و زیر بار حق نمی روند مباهله نمایند.

پیامبر اسلام برخلاف انتظار سران هیأت نمایندگی نجران، همراه با چهره های نورانی یعنی علی و فاطمه و حسن و حسین (علیهم السلام) در میان آنان آمد.

مسیحیان به این نتیجه رسیدند که پیامبر در دعوت و ادعای خویش اعتقاد راسخ دارد.

سرانجام ، با وحشت مسیحیان از مباهله، پیمان صلح بین آنان و مسلمانان به امضاء رسید و مسیحیان متعهد شدند سالیانه مبلغی برای مالیات به دولت اسلامی بپردازند و در برابر آن، پیامبر (ص) نیز مسؤلیت دفاع و جلوگیری از هرگونه ظلمی را از طرف مسلمانان به مسیحیان نجران وآزادی آنان در مراسم مذهبی را به عهده گرفت [50].

.
.
#سلام_بر_اهلبیت #سلام_بر_اهل_بیت #سلام_بر_پیامبر #پیامبر_اعظم #محمد #مصطفی #ختم_رسل #نبی #شهادت #سیاست_خارجی #جهاد_کبیر #حق_پایدار_است

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...