ویژه کنید
عکس و تصویر ️ماشین #انیگما ورماخت یک #ماشین الکترومکانیکی مبتنی بر روتور است که به منظور رمزنگاری و ...

️ماشین #انیگما ورماخت یک #ماشین الکترومکانیکی مبتنی بر روتور است که به منظور رمزنگاری و رمزگشایی پیام‌های #محرمانه توسط آلمانی های نازی در طی جنگ جهانی دوم به کار میرفته است.
البته سالها قبل از جنگ جهانی دوم و در دهه بیست میلادی ماشین انیگما به عنوان یک محصول تجاری عرضه شده بود.
️سرانجام متفقین با بکارگیری اطلاعات بدست آمده از #جاسوسان، بررسی #تجهیزات به غنیمت گرفته شده و تلاش دانشمندان و ریاضی‌دانان، از جمله آلن تورینگ در بلچلی پارک مرکز کد شکنی انگلستان موفق به گشودن رمز پیامهای ارتش آلمان شدند.
با رمزگشایی پیام‌های محرمانه نیروی دریایی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم متفقین توانست جان هزاران نفر را نجات دهند و مسیر جنگ عوض و مقدمه‌ای برای پایان این جنگ شد.
️تورینگ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و هوش مصنوعی شناخته شده‌است و مهم‌ترین جایزهٔ علمی رایانه به افتخار وی جایزهٔ تورینگ نام گرفته‌است.
وی دارای نشان ویژهٔ سلطنتی انگلستان و نیز عضو پیوستهٔ کالج سلطنتی بود. او با معرفی ماشین تورینگ، یک مدل ریاضی برای تحلیل توانایی‌های ذاتی الگوریتم‌ها بنیان گذاشت.
️به همین دلیل ماشین تورینگ یکی از عناصراصلی در نظریه محاسبات و نظریه پیچیدگی است.
در سال ۱۹۵۲ به صورت اتفاقی همجنس‌گرایی تورینگ کشف گردید. در آن سال‌ها همجنس‌گرایی در بریتانیا جرم و بیماری روانی شناخته می‌شد.
️درنتیجه بشدت مورد غضب دولت قرار گرفت و در دادگاه طبق قانون مخیر شد بین زندان و اختگی شیمیایی یکی را انتخاب کند؛ که وی دومی را انتخاب کرد.
به دنبال این حادثه تمام تضمین‌های حفاظتی که وی داشت لغو گردید و از ادامه کار وی بر روی پروژه‌های رمزنگاری ممانعت به عمل آمد. تزریق مواد شیمیایی برای یک سال ادامه یافت و عوارض جانبی بسیاری بر او برجای گذاشت.
️گفته می‌شود که این دوره درمانی، در ابتلای آلن تورینگ به افسردگی شدید نیز مؤثر بود و همین مشکل روانی بود که سرانجام به خودکشی او در ژوئن سال ۱۹۵۴ منجر شد.
بعدها و پس از ۶۰ سال دولت انگلستان رسماً از این اتفاق و عمل دولت عذرخواهی کرد و مراتب قدردانی او را پس از مرگ بجا آورد.
فیلم The Imitation Game با بازی بندیکت کامبربچ محصول ۲۰۱۴ به زندگی تورینگ می‌پردازد.
-----------------------------------

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...