ویژه کنید
عکس و تصویر . #فرهنگ_نیوز : اکنون و با گذشت بیش از سه دهه از شکل گیری #جنبش ...

.
#فرهنگ_نیوز : اکنون و با گذشت بیش از سه دهه از شکل گیری #جنبش #حزب_الله در لبنان، قدرت آن از محله های صور و صیدا و جنوب #بیروت فراتر رفته و رعشه بر اندام دشمنانش انداخته است. نبرد این حزب با #اسرائیل در سال 2006 و پیش از آن وادار نمودن این رژیم به خروج از اراضی جنوبی این کشور، شهرتی بین المللی را نصیب حزب و رهبرانش نمود.
.
حال و با گذشته بیش از پنج سال از نبردهای داخلی #سوریه ، اوضاع #حزب_الله_لبنان چگونه ارزیابی می شود؟ آیا حزب الله نسبت به گذشته در موقعیت برتری در سطح داخلی و منطقه ای قرار داشته و یا جنگ فرسایشی سوریه، عملا شبه نظامیان این جنبش را زمین گیر نموده است؟
.
حزب الله لبنان به عنوان تنها جنبش شیعی #لبنانی محسوب نشده و پیش از شکل گیری آن بودند گروه هایی هم چون جنبش امل که بخش عمده ای از جامعه #شیعه لبنان را نمایندگی می نمودند، با این حال و با وجود گروه های شیعی دیگر و با افزایش هزینه های انسانی و لجستیکی حزب الله در نبردهای داخلی سوریه، هم چنان قاطبه #شیعیان لبنانی به حمایت از حزب الله ادامه می دهند.
.
برآورد تحولات داخلی لبنان در طول سال های پس از 2011 نشان می دهد که علاوه بر شیعیان، بخش عمده ای از گروه های #مسیحی، مارونی، #علوی، درزوها و حتی شماری از #سنی ها هم چنان حامی و پشتیان حزب الله بوده و می باشند و حزب هم چنان وزن داخلی خویش را حفظ نموده است.
.
#لوموند در گزارشی در این باره می نویسد: در مجموع میزان حمایت از مداخله حزب الله در سوریه در میان شیعیان همچنان بالاست. بنا بر نظر سنجی سال ۲۰۱۵ انجمن هیّا بنا، که بنیان گذارش سلیم لقمان به داشتن مواضع انتقادی نسبت به حزب شهرت دارد، 78/8 درصد شیعیان با این مداخله موافقند. ۱۵۰۰ «شهید» این #جنگ سبب نشده اند که سربازگیری با مشکلی روبرو شود. این هدف همچنان در میان جوان ترها شیفتگی بسیار بر می انگیزد.
.
#بی_بی_سی در گزارشی در این باره و با بررسی #تحولات_سوریه می نویسد: « ارتش سوریه با پشتیبانی بمب افکن های روسی، #مستشاران_ایرانی و جنگجویان شیعه لبنانی توانست پیش از آتش بس پایان ماه فوریه مناطقی را بازپس بگیرد. نتیجه این تحولات تقویت مشروعیت حزب الله است که در خط مقدم از #بشار_اسد حمایت می کند.
.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...