ویژه کنید
عکس و تصویر به نام خدا . #قسمت_هفدهم، از سلسله پستهای #فلسفه_و_دلایل_صبر امام علی علیه‌السلام بعد از رحلت ...

به نام خدا
.
#قسمت_هفدهم، از سلسله پستهای #فلسفه_و_دلایل_صبر امام علی علیه‌السلام بعد از رحلت نبی مکرم اسلام

#امام_علی_علیه_السلام در یکی از سخنرانی های خود به گوشه ای از نتایج قیام مسلحانه خود اشاره کرده، می ‏فرماید:

پس از درگذشت پیامبر در کار خویش اندیشیدم. در برابر صف آرایی قریش جز #اهل_بیت ‏خود یار و یاوری ندیدم. پس به مرگ آنان راضی نشدم و چشمی را که در آن #خاشاک رفته بود فرو بستم و با گلویی که استخوان در آن گیر کرده بود نوشیدم و بر گرفتگی راه نفس و بر حوادث تلختر از زهر صبر کردم.
""فنظرت فاذا لیس لی معین الا اهل بیتی فضننت‏بهم عن الموت واغضیت علی القذی و شربت علی الشجی و صبرت علی اخذ الکظم و علی امر من طعم العلقم. نهج البلاغه، خطبه‏26. قریب این مضمون در خطبه 212 نیز آمده است.""
#اتحاد_مسلمانان

اتحاد مسلمانان از بزرگترین آرزوهای امام -علیه السلام بود.او به خوبی می ‏دانست که این #اتحاد در زمان پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم سبب شده بود که رعب عجیبی در دل امپراتوران جهان وقدرتهای بزرگ رخنه کند واسلام به سرعت رشد ونمو کرده، گسترش یابد، ولی اگر این #وحدت به جهت مسئله رهبری از بین می ‏رفت مسلمانان دچار انواع گرفتاریها واختلافات می ‏شدند و بالاخص گروهی از قریش که به کسوت اسلام درآمده بودند دنبال بهانه بودند تا ضربت اساسی خود را بر پیکر اسلام وارد سازند.

در میان #مهاجران، ماجراجویانی به نام سهیل بن عمرو، حارث بن هشام، عکرمة بن ابی جهل و... بودند که مدتها از دشمنان سرسخت مسلمانان و به ویژه انصار به شمار می ‏رفتند، ولی سپس، به عللی و در ظاهر، کفر وبت پرستی را ترک کردند واسلام آوردند.


وقتی انصار، پس از شکست در #سقیفه، به هواداری امام -علیه السلام برخاستند و مردم را به پیروی از او دعوت کردند، این افراد ماجراجو بی اندازه ناراحت ‏شدند و از دستگاه خلافت‏ خواستند که تیره خزرج از انصار را باید برای #بیعت دعوت کند واگر از بیعت‏ سرباز زدند با آنها به نبرد برخیزد.


هریک از سه نفر مذکور در اجتماع بزرگی سخنرانی کرد.
ابوسفیان نیز به آنان پیوست! در برابر آنان، خطیب انصار به نام ثابت ‏بن قیس به انتقاد از مهاجران برخاست و به سخنان آنان پاسخ داد.
جنگ میان مهاجرین و انصار، به صورت ایراد خطابه وشعر، تا مدتی ادامه داشت. متن سخنان واشعار طرفین را ابن ابی الحدید در شرح خود آورده است.
(ر.ک.شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید،ج‏6، ص‏45-23)

#ادامه_دارد
.
.
.
#شیعه #وحدت #پس_از_نبی
#مقتدر_مظلوم #علی
#امام_علی #امام_علی_علیه_السلام
#یا_مهدی_ادرکنی
#اللهم_عجل_لولیک_الفرج
#shia_muslim #shia_islam #shia_religion #islam_shia #shia
#muslim #islam #religion

#حق_پایدار_است

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...