مادر حضرت امام حسن عسگری نامهای متعددی داشتند یکی از ان نامه...

مادر حضرت امام حسن عسگری نامهای متعددی داشتند یکی از ان نامها «حدیثه» می باشد و بخاطر اینکه جده گرامی امام عصر بوده به (جدّه) شهرت یافت این بانوی بزرگوار از زنان معروف و با شخصیت جهان اسلام است و از این حکایتی که نقل می شود چنین فهمیده می شود که به دفعات خدمت حضرت بقیة الله ارواحنا فداه مشرف می شده و با حضرتش ملاقات می نموده و بعضی از امور شیعیان بدست مبارک ان بانوی بزرگوار جاری می شده، و پناهگاه و مشکل گشای شیعیان بوده است.


یکی از اموری که بیانگر اوج مقام حضرت « حدیثه» است این است که پس از شهادت حضرت امام حسن عسگری از حضرت حکیمه خاتون دختر امام جواد علیه السلام و عمه امام زمان سؤال شدک شیعیان به چه کسی پناه ببرند و مراجعه کنند؟

او در پاسخ فرمود: الی الجدّة، ام ابی محمّد علیه السلام.

یعنی: به « جده» مادر امام حسن عسگری مراجعه کنند.

شیخ صدوق پس از نقل این مطلب می گوید: این مطلب بیانگر عظمت مقام و کمال و شرافت او ( حضرت حدیثه) است که واسطه بین امام مهدی و امت شده و شایستگی حمل اسرار امامت و وصایت را یافته است.

جناب « حدیثه» به وصیت خود، در کنار قبر همسرش حضرت امام هادی و فرزندش حضرت امام عسکری در شهر سامرائ بخاک سپرده شد چنانکه جناب صدوق می نویسد:

مادر امام حسن عسکری علیه السلام وصیت کرده بود که وقتی از دنیا رفتم مرا در کنار قبر شوهرم امام هادی و قبر فرزندم امام عسکری (در شهر سامرا) به خاک بسپارید.

وقتی که از دنیا رفت و خواستند او را در آنجا دفن کنند جعفر کذّاب ممانعت می کرد و می گفت: این خانه من است و کسی اجازه ندارد که در اینجا دفن شود در این هنگام نیز حضرت ولی عصر ظاهر شدند و به جعفر گفتندک

ای جعفر! آیا این خانه، خانه تو است یا خانه من است/!

به این ترتیب امام زمان از حق جده شان جناب حدیثه دفاع نمودند و از نظرها غایب گردیدند

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

Loading...