تربیت خانوادگی نادرست، مجوز بی‌حجابی نیست!یقیناً یکی از مهم‌...

تربیت خانوادگی نادرست، مجوز بی‌حجابی نیست!


یقیناً یکی از مهم‌ترین عوامل #سعادت و یا #شقاوت انسان‌ها در #دنیا و #آخرت #خانواده و #تربیت_خانوادگی است چراکه خانواده اولین و مؤثرترین محیط آموزشی و تربیتی انسان است که به حالات فکری، روحی، روانی و رفتاری انسان شکل می‌دهد. چون مهم‌ترین سالهای زندگی انسان ازلحاظ تربیتی و شکل‌گیری شخصیت، در محیط خانواده طی می‌شود.

لذا عدم رعایت #حجاب توسط مادر و ارتباط پدر و مادر با #نامحرم بدون توجه به موازین اخلاقی و اسلامی، موجب کاهش حساسیت‌های فرزندان نسبت به هنجارها و ارزش‌های دینی خواهد شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که خانواده‌ی اکثر قریب به‌اتفاق دختران و زنان بی‌حجاب و بزهکار، یک یا چند ویژگی ذیل را داشته‌اند: [۱]

– ازهم‌پاشیدگی کانون خانواده، (چه به صورت ناقص یا کامل، اتفاقی یا ارادی)

– عدم مراقبت والدین از فرزندان در اثر جهالت، گرفتاری و یا نقیصه‌های جسمی، حسی و عاطفی.

#اعتیاد، #بزهکاری و انحراف یک یا چند عضو خانواده.

– فضای نامطلوب خانوادگی در اثر تبعیض و تحقیر اعضای خانواده به‌ویژه مادر و فرزندان دختر؛ و یا نازپروردگی، خشونت، حسادت و … .

– اختلافات مذهبی یا نژادی (ناهماهنگی در اصول تربیتی.)

– ضعف اعتقادات دینی و عدم حضور و مشارکت پدر و مادر در مراسم و اجتماعات مذهبی.

– #رفاه بیش از حدّ و درآمدهای نامشروع و بادآورده.

– #فقر، #بیکاری و مشکلات شدید مالی.

اما نکته قابل‌توجه این است که تربیت خانوادگی نادرست، گرچه علت #بی_حجابی هست اما مجوز بی‌حجابی نیست و اینکه کسی بگوید: تربیت خانوادگی ما طوری بوده که اهمیتی به حجاب نمی‌دادند یا دوست دارد باحجاب باشد اما پدرش اجازه نمی‌دهد، یا خانواده مسخره می‌کند و…! این بهانه‌ها و توجیهات، مجوز انجام گناه نمی‌باشد.

امام ‌رضا (علیه‌السلام) دراین‌باره می‌فرمایند:

«بِرُّ الْوَالِدَینِ وَاجِبٌ وَ إِنْ کَانَا مُشْرِکَینِ وَ لَا طَاعَهَ لَهُمَا فِی مَعْصِیهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛ نیکی و احسان به والدین واجب است گرچه آن‌ها مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید از آنان اطاعت کرد»[۲]

[۱]. منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه

[۲]. عیون أخبار الرضا علیه‌السلام، ج ۲، ص ۱۲۴. قرآن کریم دراین‌باره می‌فرماید: «وَ وَصَّیْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَیْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداکَ لِتُشْرِکَ بِی ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما؛ ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند و اگر آن‌ها تلاش کنند که به من شرک بورزی که به آن علم نداری، از آن‌ها اطاعت نکن» ( #عنکبوت: ۸).
#خانواده_فاسد #علل_بی_حجابی #عوامل_بی_حجابی
لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=30494

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...