ویژه کنید
عکس و تصویر بسم الله الرحمن الرحیم. سلام خداوند متعال بر خاندان علم و حلم و سیاست. خوب ...

بسم الله الرحمن الرحیم. سلام خداوند متعال بر خاندان علم و حلم و سیاست.
خوب در مقاله اول به این پرداختیم که #تقوا وصیت خداوند به امتهای پیشین و این امت بوده است و وصیت یعنی مهم ترین و حیاتی ترین دستور اهل بیت که تربیت شده ی خداوند هستند تحت قالب وصیتکم التقوی آمده است. و به این سوال رسیدیم که اساسا تقوا چیست؟ و ارکان آن چیست؟
اگر بخواهیم بطور ساده بگوئیم و وارد مباحث مفصل و مطول اهل تحقیق نشویم همین قدر می توان گفت که تقوا یعنی پرهیزی از روی ترس. خوب این جاست که داد و قال عده ی فراوانی از روشنفکران درون دینی و برون دینی آغاز می شود که ما دنبال پرستش خداوند بعلت خوبی خدا و شایستگی او هستیم. یا تبعیت از روی ترس ارزش بالایی ندارد و دهها کلام ازین سنخ مطالب. در حد ورود حداقلی به این مطلب باید گفت 1_ما حق تغییر عمده ی اصطلاحات از معانی لغوی را نداریم. 2_اصل اولیه، تعریف بی تبصره و بی قید از کلمات است. 3_این تعریف ساده و بی پیرایه هیچ مشکلی قرآنی و روایی ای برای ما ایجاد نمی کند که شواهد آن را در فرصت مقتضی عرضه خواهیم کرد. 4_درست است که بهتر است تعریف به عین نشود و تغییراتی در جنس و فصل تعریف ما ایجاد شود اما اینجا هرگز تعریف به عینی واقع نشده و اتفاقا تغییر تعریف از این لفظ مطلوب شارع مقدس، ما را در دلالت و مقصود دچار مشکل می کند 5- تجربیات مکرر مبلغین از امور راحج و ضروری تبلیغ و بررسی دستورات حکیمانه اهل بیت نشان میدهد که واقعا همین رعایت واجب و حرام حتی به هر قیمتی و حتی به هر بهانه ای، اساسی ترین مقدمه ورود به کمالات است 6_ و.. بحث مبنایی در این موضوع را به جلسات تخصصی و لغوی و با حضور اهل فن واگذار می کنیم.
لذا در آیات کریمه از جمله فاتقوا النار التی... (بقره/24) ما متوجه میشویم خداوند متعال گاهی نمی فرماید از من بترسید بلکه می فرماید از آتش سوزان جهنم بترسید! خوب این که حتی بهشت در او نیست چه برسد به تقاضای بهشت رضوان و چه برسد به رتبه کملین که پرستش بهشت آفرین و انقطاع از غیر ما سوی الله است. خوب این قرآن کریمی که کلمه به کلمه و واو به واوش حکیمانه است چرا اینجا نفرمود از خود خدا لذت و بهره ببرید یا دنبال بهشت رضوان بیفتید یا حتی به بهشت عمومی توجه کنید؟ خوب ممکن است کسی بگوید چرا خداوند جاهای دیگر بطور پراکنده ازین حرفها زده است. اهل علم می دانند که نتیجه تابع اخس مقدمتین است. به زبان ساده یعنی اگر قرار است یک گروه سه نفره باهم به خط پایان برسند نتیجه خروجی کف مقدار توانی است که یکی از اعضای تیم دارد نه توانی که فرد قوی تر این جمع دارد. لذا وقتی خداوند افراد مختلفی را در دایره تقوا می شمارد حتی آن فردی را که فقط و فقط از ترس آتش جهنم، گناه نمی کند را جزو دایره متقین می شمارد و به چاک گریبان روشنفکرها توجه نمی کند.
لذا همین خداوند حکیم باز با عموم مردم حکیمانه و طبق رتبه اکثریت با ایشان تخاطب کرده و می فرماید : فمن زحزح عن النار و ادخل الجنه فقد فاز (آل عمران-185) یعنی به صرف این که هر کسی به هر طریقی خود را از آتش جهنم نجات دهد او فائز است. خوب چه کنیم چند قرن است که گرفتار کلمات زیبا اما بدون قدرت لازم برای انگیزش در اکثریت مردم هستیم و مکررا در مجامع مثلا علمی حوزوی و دانشگاهی آن معارف غالبا خیالی را تکرارشان می کنیم. اما خداوند حکیم می فرماید آقای عزیز و خانم محترم شما همین که خودت را از آتش نجات بدهی فائز هستی. و در اهمیت فائز همین بس که امیرالمومنین و کسی که با نظر لطف او ذره به آسمان رفته و کار آفتاب را می کند در لحظات آخر عمر شریف شان با رضایت مندی می فرماید فزت و رب الکعبه. بله رتبه او در دایره فائزین قابل مقایسه با احد الناسی نیست. اما بالاخره حضرت خود را در دایره فائزین معرفی می کند یعنی حضور و حسن خاتمه با این دایره خیلی مهم است. حالا کف دایره فائزین همین کسانی است که به هر طریق ممکن و به هر شکلی، خود را از آتش دور ساخته اند.
در آیه دیگر خداوند حکیم می فرماید از حسابرسی روز قیامت بترسید! چرا که فلان است و بهمان است. واتقوا یوما (بقره/48) (بقره/ 123) فضلا و عزیزان توجه بفرمایند که باز این جا تقوای الهی مطرح نیست. بلکه صرفا ترس از حسابرسی بزرگ است. می فرماید از آن حسابرسی که طبعا نیاز به چنان روزی را هر انسان منصفی تایید می کند بترسید و اصلا نیاز نیست فعلا به معرفت الله برسید بلکه فقط از آن حسابرسی بترسید و ترک مخالفت کنید ترک گناه کنید همین. اصلا حرف بالاتری در این پله برای عموم مردم مطرح نیست. و جالب و بلکه تلخ آن که اکثریت مردم وارد و مستقر در همین پله ترک گناه نشده اند و نمی شوند و به تصریح آیات و روایات و ظرایف منقول از عرفای بزرگ، وارد و مستقر نخواهند شد. عجب مگر می شود؟ این همه طلبه فاضل این همه دانشجوی تیزهوش این همه فعالان فرهنگی این همه انسانهای مشغول به کارهای عجیب و طاقت فرسا، این همه مردم خوب مگر می شود اکثر اینها وارد و مستقر در همین پله ترک گناه نشده باشند و نشوند؟ بله می شود و چنین چیزی قرن هاست واقع شده. در این قرنهایی که شب و روز کتابهای عرفان درمانی و اخلاق درمانی برای خلق الله چاپ کرده ایم و می کنیم اکثریت مردم و اکثریت فضلا به تصریح آیات و روایات و.. به هزار علت وارد پله تقوا حتی در حد ترک گناه به هر علت و هر بهانه ای فقط گناه نکنند، نشده اند و نمی شوند!
در آیه دیگر خداوند متعال می فرماید اصلا خوبی ونیکوئی و مبدا و مرکز و منشا تمام خیرات همین تقواست. لکن البر من اتقی (بقره 189) شمای مخاطب و شمای سخنران و شمای تئوریسین مسائل روانشناختی و جامعه شناختی و شمای معلم اخلاق و شمای پرفسور و دیگر فضلای جامعه از هر صنفی که هستند کجا دنبال نیکوئی می گردید؟ نیکوئی و نیکی و اصل خوبی ها حضور در دایره تقوا است. اینجا دروازه فتح تمام خیرات عالم و دفع تمام شرور عالم است. هر کس به هر جا می خواهد برود باید از این پل و ازین مقدمه شروع کند و مبدا معتبر دیگری متصور نیست چون نیکی و نکوکاری یعنی رعایت تقوا. و اینجا خداوند باز چقدر کریمانه با لفظ من اتقی پله رضایت خود را پایین آورده که آقایان خانمها فعلا استقرار در صفت تقوا لازم نیست فعلا فعل و عمل تقوا را در احوال خود تمرین کنید تا بعدا از شما حرکت و از من خدا برکت و شما را بعدها مستقر در تقوا می کنم. لذا شما اگر دنبال نکوئی و نیکوکاری هستید در هر صنف و هر گروه و هر تفکراتی که هستید اول باید در افعال خودتان تقوا را رعایت کنید. برای حضور دائم در دایره نیکوکاران باید افعال خود را با عقربه تقوا تنظیم کنید و آن را تمرین کنید. به هر شکلی و به هر طریقی که می توانید خود را بترسانید و خود را مجاب کنید و در عمل به هر توجیهی مواظب باشید که فقط گناه نکنید این مهم ترین رکن حرکت به سمت خداوند متعال است.
در آیه کریمه دیگر خداوند می فرماید : از من خدا بترسید و تقوا پیشه کنید. و بدانید که من خداوند شدید العقاب هستم. واتقوا الله و اعلموا ان الله شدید العقاب. ای بابا خدا مهربان است خدا می بخشد نه خیر ازین خبرها نیست. چطور اگر کسی خطا کند و حقوق ما و شما را ضایع کند بی تعارف اکثریت ماها نمی بخشیم و تقاضای اصلاح کامل و مجازات کامل را داریم اما اگر خود ما و اطرافیان ما در حق دیگران خطای بزرگتری مرتکب شوند یکهو همه مدرس اخلاق می شویم که آقا ببخشید و خدا می بخشد و فلان؟ آیا با هم تعارف داریم؟ بنده این وجدانیات را خدمت شما عرض می کنم که خیلی سریع خودمان کلاه خودمان را قاضی کنیم و الا شواهد از آیات و روایات و کلمات بزرگان فراوان است.
لذا در سفره معنوی اهل بیت و در دعای شریف افتتاح داریم که وأیقنتُ انت ارحم الراحمین فی موضع العفو والرحمة واشد المعاقبین فی موضع النکال والنقمة. این جور نیست که هر کسی و به هر شکلی بخشوده شود. نه خیر عالم عالم حساب و کتاب است. و الا هل یستوی های قرآن کریم لغو می شود و این توهین به حکمت خداوند متعال است که افراد عمری کج بروند و بعد درجات صالحین با مراتب گنه کاران یکی باشد یا یکی شود. این خیالبافی ها کار نفس و شیطان است. لذا در سه فقره از آیات کریمه می فرماید لا یغرنکم بالله الغرور (لقمان/23) (فاطر/5) و غرکم بالله الغرور (حدید/14) بنده از وجدان های شما عزیزان سوال می کنم آیا انسانها با ترس از عذاب مغرور می شوند یا دلخوش شدن به مغفرت و بخشایش؟ ای بابا یعنی خدا غفور و کریم نیست؟ چرا غفور است اما در محل خودش و در مجرای شایسته. خداوند به این بداهت می فرماید شیطان و نفس با امور موهوم دنیایی شما را می فریبند و بالاتر با امور مقدس شما را می فریبند و بالاتر با خود خدا شما را می فریبند که بله خدا کریم است و خدا غفور است گوئی قرار است ما عمری کج برویم و نهایتا هم پله و هم درجه و هم معرفت آیت الله بهجت و در محضر و در منزل اهل بیت راه داده شویم. نه خیر این خبرها نیست.
این طور نیست که این همه نظامات در عالم چیده بشود و گل های سرسبد خلقت خودشان را هلاک رسالت ها و سختی های عجیب و غریب آن کنند و سر آخر خوب و بد بمیرند و مقدمتا یا نهایتا همه در یک اتاق سرتا سری در بهشت جمع شوند و بگوید صلواتی بفرستید و دعواها تمام شد و.. نه ازین خیال بافی ها نکنیم و از دیگران هم نپذیریم. انظر کیف فضلنا بعضهم علی بعض و للآخره اکبر درجات و اکبر تفضیلا (اسرا/21) و من کان فی هذه اعمی فهو فی الآخره اعمی و اضل سبیلا (اسرا / 72) اساسا در آخرت هم درجات کمال و درکات ضلال جاری است. و اصلا آخرت از یک نگاه چیز جدیدی نیست و حقیقت اعمال و صفات انسانها در آن طرف برای همه مشهود و ملموس می شود فقط همین. لذا آن کسی که عمری ربا خورده و عمری چشم چرانی کرده و عمری رشوه گرفته و عمری کنج عزلت گزیده و به وظایف اجتماعی در جامعه اسلامی بخاطر حفظ پرستیژ و کلاس خودش و دوری از تنش ها و صدمات احتمالی، وارد نشده است. چنین کسی مگر کارش با چار تا استغفار و چار قبضه تسبیح و سبحه حل می شود؟؟ نه ازین حرفها نیست و درجات و درکات آخرت بسیار فراتر از دنیا است.
الغرض تا به این جا متوجه شدیم که تقوا یعنی ترس از عاقبت سوء چیزی و لذا ترک از روی این ترس و خوف. و ترک گناه به هر قیمت و به هر نیت حتی ترس از جهنم و حتی ترس از حسابرسی و بعدا در روایات خواهیم خواند حتی پذیرش ترک گناه بخاطر ترس از آبرو نزد مردم و..، و گفتیم که حتما لازم نیست ابتدا متقی باشیم بلکه فعلا افعال تقوا را باید بشناسیم و تمرین کنیم تا بعدها صفت تقوا در ما مستقر شود. و همچنین عرض کردیم نیکوکار حقیقی اهل تقوا هستند و اینجا مبدا و نقطه شروع تمام تحولات و مبدا تمام کمالات است. و همچنین عرض شد که تفاوت درجات و درکات در آخرت تکرار می شود و در عین حالی که موظفیم به خداوند حسن ظن و امید داشته باشیم اما باید قابلیت این ریزش رحمتها را فراهم کنیم و مهمترین بستر حفظ و تقویت این قابلیت یادگیری تکالیف و تمرین تقواست و نه دیگر علوم و نه دیگر فنون و نه دیگر فضائل خیالی و ساختگی یا غیر حکیمانه و در غیر جایگاه خودشان.
تنها مقدمه و تنها پل ارتباطی با تمام کمالات عالم همین تقواست. ان شاء الله در جلسات بعد شاید به سمت ادامه بررسی تقوا در آیات کریمه برویم. چون تا بحال قسمت اندکی از این آیات را در حد مختصری گفت و شنود کرده ایم. و در مرحله بعد نیاز به ورود به گلستان پر برکت روایات ماثوره در باب تقوا است. و ان شاء الله به شرط فرصت و حیات و توفیق خداوند عزوجل و کرم اهل بیت عصمت(ع) این مسائل و امور جدیدی که در خلال اینها حادث می شود را ادامه خواهیم داد. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.
#خداوندمتعال#اهل_بیت #قرآن_کریم #تقوا #وصیت #روشنفکران #لغوی #حکیمانه #آتش #جهنم #نتیجه #اخس #فائز #حوزوی #دانشگاهی #امیرالمومنین #حسابرسی #معرفت_الله #ترک_گناه #مردم #روانشناختی #جامعه_شناختی#معلم_اخلاق #خیرات #شرور #پل #مقدمه #صفت #فعل #نیکوکاران #شدیدالعقاب #الله #مهربان #افتتاح #هل_یستوی #حکمت #صالحین #خیالبافی #نفس #شیطان #امورموهوم #امورمقدس #آیت_الله_بهجت #درجات_کمال #درکات_ضلال #آخرت #مشهود #ملموس #ربا #چشم_چرانی #رشوه #عزلت #وظایف_اجتماعی #جامعه_اسلامی #تنش #استغفار #دنیا #ترک #ترس #نیکوکارحقیقی #حسن_ظن #امید #قابلیت #یادگیری_تکالیف #تمرین_تقوا# روایات_ماثوره #فرصت #توفیق #الحمدلله

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...