ویژه کنید
عکس و تصویر

"توماس فریدمن" در یادداشتی در نشریه آمریکایی "نیویورک تایمز" نوشت:

توافق هسته ای منعقد شد حداقل از سمت واشنگتن. اما از آن جایی که این اقدام مهمترین تغییر در سیاست خارجه آمریکا طی چهار دهه اخیر بوده است،‌ارزش دارد که نگاهی به گذشته بیاندازیم و عملکرد بازیگران اصلی را بررسی کنیم.

رهبر معظم ایران، آیت الله علی خامنه ای

نمره: عالی

پیش بینی او در هفته گذشته که اسرائیل تا 25 سال دیگر وجود نخواهد داشت، در زمان مناسبی مطرح شد تا تلاش های اوباما برای تایید توافق در کنگره را سخت تر کند. او فرد باهوشی است و با این توافق ایران از تحریم ها نجات می دهد و جهان می پذیرد که برنامه غنی سازی ایران صلح آفرین است. کلاه ها را به نشانه احترام برای او بر میداریم.

دیک چنی

نمره: افتضاح

به دیک چنی اشاره می کنم چون مخالفت او با توافق غیر صادقانه است، او می گوید این توافق بد است چون اوباما یک ترسو است.

نه این توافق بیانگر توازن قدرت است، کلید اصلی در این توافق این است که ایرانی ها باور می کنند آمریکا علیه برنامه هسته ایشان از گزینه نظامی استفاده نخواهد کرد. این به خاطر اوباما نیست. جمهور یخواهان و چنی شخصا نقش مهی در از دست رفتن اعتبار امریکا در تهدید ایران به حمله نظامی داشتند.

دیوید پترائوس به فاکس نیوز گفت کi ایران حامی عراقی هایی بوده است که علیه نیروهای آمریکا و شهروندان غیرنظامی اقدامات خشونت آمیزی داشته اند. در این گفتگو از ایران به عنوان عامل مهم در به کار گیری بمب هایی یاد شد که هزاران سرباز آمریکایی را به کشتن داد. حتی فرماندهان ما نیز گفتند که بالادستی‌هایشان –بوش و چنی – با اقدام علیه ایران مخالفت کرده اند.

باید به والدین چنی گفت: فرزندتان در گفتن واقعیت ها مشکل دارد و البته در این موضوع تنها نیست. منتقدان جمهوری خواه این توافق هم باید مورد بررسی قرار گیرند.

بنیامین نتانیاهو

نمره: ‌بد

هیچ کس به اندازه نتانیاهو جهان را وادار نکرد که تهدید ایران را جدی بگیرد. اما دعوا و جنگ او با اوباما موجب شد که جایگاه خودش،‌اسرائیل و توافق لطمه ببیند.

اگر او اوباما را می پذیرفت، میتوانست ششمین نفر در تیم 5+1 باشد. اما او اسرائیل را به حاشیه راند و با برگزاری انتخابات و تشکیل کابینه راست گرا با یهودیان افراطی دقیقا در پازل ایران بازی کرد: ایران راه حل یک دولت را در موضوع فلسطین می خواست که اسرائیل هرگز از کرانه باختری را ترک نکند تا بتواند راحت تر اسرائیل را منزوی کند و مشروعیتش را زیر سوال ببرد.

یادداشت برای والدین نتانیاهو: پسرتان برای اشتباهاتش تنبیه نمی شود و سیاست داخلی امریکا این موضوع را تضمین می کند. اما مراقب باشید چرا که اسرائیل را بیشتر درگیر کرانه باختری می کند و باعث می شود که حمایت نسل اینده یهودیان آمریکایی را از دست بدهد.

باراک اوباما

نمره:‌کافی نیست

یادداشت برای والدین اوباما: این توافق ایران را از بمب دور می کند اما باراک 15 سال اینده را با ترس به خواب می رود و نگران است که ایا ایران بدان پای بند است یا نه. و این تنها راهی است که جانشینان او، حزب متبوعش و خودش باقی خواهند ماند. امیدوار بودم به او نمره خوب بدهیم اما تنها تاریخ می تواند ثابت کند او چنین نمره ای می گیرد یا خیر.
#توماس_فریدمن_رهبر #رهبر_سیاست

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...