ویژه کنید
عکس و تصویر #پرسش1 » چگونه می شود فهمید که مرجعیت شخصی، مورد تأیید امام زمان (عج) است ...

#پرسش1
» چگونه می شود فهمید که مرجعیت شخصی، مورد تأیید امام زمان (عج) است یا نه؟
#پاسخ
#مرجعیت_وتأییدامام_زمان_عج
خود امام زمان (عج) وسایر امامان(ع) معیارهایی ارائه داده اند که می تواند ملاک تشخیص این موضوع باشد. برای اینکه انسان بفهمد اجتهاد و مرجعیت شخصی، مورد تأیید امام زمان(عج) است یا نه، ملاک هایی در روایات ذکر شده است.


در نامه ای از امام عصر(ع) آمده است: « و أما الحوادث الواقعة فارجعوا فیها إلی رُواهِ حدیثنا، فإنّهم حجّتی علیکم و أنا حجة الله علیهم »؛ «در پیشامدها به راویان احادیث ما روی آورید که اینان حجت من بر شمایند و من حجت خدا بر ایشانم». بحار الأنوار، ج 53، ص 181؛ مستدرک الوسائل، ج 18، ص 317، ح 21458 امام حسن عسکری(ع) از امام صادق(ع) نقل می فرماید:

«... فأما من کان من الفقهاء صائنا لنفسه حافظاً لدینه مخالفاً علی هواه مطیعاً لأمر مولاه فللعوام أن یقلّدوه و ذلک لایکون إلا بعض فقهاء الشیعه لاکلّهم... »؛ «فقیهی که خویشتن دار و حافظ دین و مخالف هوای نفس و مطیع امر مولایش باشد، عوام (توده مردم) حق تقلید از او را خواهند داشت و این صفات در همه فقها نیست؛ بلکه در بعضی از فقها هست». وسائل الشیعهّ، ج 18، ابواب صفات قاضی، ح 20، ص 94 و 95


بنابراین، در تشخیص مجتهد و مرجع مورد تأیید امام(ع) این معیارها را باید در نظر داشت. خودِ مردم باید دربارة آنها مطالعه و تحقیق کنند. از طرف دیگر، همه ما مأمور به ظاهر هستیم. بنابراین کسی که ظاهر او نشان دهندة چنین شرایطی است و علما نیز فقاهت او را تأیید کنند، مصداق روایت بالا شناخته می شود.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی
اللّٰھـُم ؏جِّل لِوَلیڪَ الفَرَجـْ #إن_شاء_الله #کانال_لاکچری313
https://eitaa.com/luxury313

https://sapp.ir/luxury313

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...