ویژه کنید
عکس و تصویر ادامه مطلب قبل سرانجام در ساعت یک صبح روز 4 ژوئن سربازان مسلح هجوم همه ...

ادامه مطلب قبل

سرانجام در ساعت یک صبح روز 4 ژوئن سربازان مسلح هجوم همه جانبه خود را به میدان تیانانمن آغاز و شروع به شلیک مستقیم به سوی جمعیت معترضان کردند که در جریان و مقاومت جمعیت که به آتش کشیده شدن دهها خودرو نظامی منتهی شد هزاران نفر کشته و بیش از ده هزار نفر از جمله رهبران جنبش دستگیر شدند و تعداد زیادی به جوخه های اعدام سپرده شدند و یا احکام سنگین زندانهای طولانی مدت دریافت کردند و بدین شکل بود که این جنبش دموکراسی خواهانه در ظاهر با شکست به پایان رسید ولی در عمل منجر به آغاز مجموعه ای از اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در سالهای بعد گردید.

ولی آنچه در میانه این جنبش چشمهای مردم جهان را به میدان تیانانمن خیره ساخت، تصویری بود که یک روز پس از کشتار و سرکوبی بزرگ روز 4 ژوئن توسط خبرنگاران بسیاری ضبط شد و به تمامی دنیا مخابره گردید. این تصویر تکان دهنده که به نام مرد تانکی Tank Man مشهور شد تصویر مردی بود که با شهامتی باور نکردنی تنها یک روز پس از قتل عام هزاران نفر در برابر قطاری از تانکهای ارتش می ایستد و مانع از حرکت آنها می شود.

مشهورترین عکسی که از این صحنه گرفته شده است توسط جف وایدنر Jeff Widener عکاس آسوشیتدپرس گرفته شد که داستان را اینگونه نقل می کند که آن روز او زخمی و در حالیکه از بیماری آنفلونزای شدید رنج می برد از طبقه ششم هتل پکن دوربین خود را بر روی سه پایه بر خیابان برای گرفتن نمایی از حرکت تانکها تنظیم کرده بود که مردی میان سال به آرامی وارد خیابان می شود. وایدنر نخست از این اتفاق ناخشنود می شود برای اینکه احساس می کند که این مرد شات دقیق تنظیم شده او را با ورودش به کادر بر هم زده است بی آنکه بداند تنها لحظاتی بعد تصویری را ضبط خواهد کرد که به یکی از ده عکس برتر تاثیرگذار در قرن بیستم بدل خواهد شد.

او با کمال حیرت دید که مرد رودروی تانک پیشتاز ایستاد و تانک سعی کرد که او را دور بزند ولی او باز حرکت کرد و راه را بر تانک بست. سرانجام او را از تانک دور و از میدان خارج کردند و تا امروز پس از گذشت سی سال هیچ کس از نام و سرنوشت او باخبر نیست ولی کمتر کسی است که این تصویر را ندیده باشد و Tank Man را نشناسد.
این تصویر چنان قدرتی دارد که می توان گفت که پس از سی سال توانسته خود را به کهن الگویی Archetype جهانی بدل سازد. تصویری از قدرت فردیت، اراده و ایستادگی یک نفر در برابر دروغ و خشونتی عریان و تا دندان مسلح و به مبارزه طلبیدن آن.
ادامه مطلب در عکس بعد

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...