ویژه کنید
عکس و تصویر قدرت فردیت هر یک از ما ممکن است فکر کنیم من یکی از میلیاردها هستم! ...

قدرت فردیت

هر یک از ما ممکن است فکر کنیم من یکی از میلیاردها هستم! چه تغییری را در این جهان می توانم پدید آورم؟ ولی حقیقت این است که هر یک از ما در مرکز یک شبکه قرار داریم و بر همه دیگرانی که در اطراف ما هستند موثریم و در این دوران بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ و هر آنچه انجام می دهیم در این دریاچه بزرگ چون موجهایی منتقل می شود به دیگرانی که حتی آنها را نمی شناسیم و شاید حتی به نسلهای بعد که آنها را نخواهیم دید.

ژوزف سارامانگو نویسنده پرتقالی زمانی نوشت: "آن چه ما انجام می دهیم و خلق می کنیم و تمام نیکی و بدی که از گفتار و اعمال ما سرچشمه می گیرد به حیات خود برای سالها ادامه می دهد، حتی آن گاه که ما نیستیم که از آن چه انجام داده ایم احساس رضایت کنیم و یا طلب بخشش ... و این معنای حقیقی جاودانگی اعمال ماست !"

سی سال پیش در همین روزها ، در روزهای چهارم و پنجم ژوئن 1989 ارتش آزادش بخش خلق چین با فرمان حکومت مرکزی با قتل عام هزاران نفر از دانشجویان و مردمی که برای درخواست برپایی دموکراسی و استقرار مطبوعات آزاد در میدان تیانانمن Tiananmen شهر پکن دست به تظاهرات زده بودند پایانی خونبار را برای این جنبش اعتراضی رقم زد.

این جنبش چند هفته پیشتر با مرگ هویائوبانگ Hu Yaobang سیاستمدار برجسته و از رهبران سابق اصلاح طلب حزب کمونیست آغاز شده بود. هو یائوبانگ در طول دوران زندگی سیاسی خود تلاش کرده بود مجموعه ای از اقدامات اصلاحی را در فضای سیاسی و اقتصادی چین پدید بیاورد ولی اصلاحات او در نهایت با مخالفتهای شدید درون حزبی با شکست مواجه شد و دو سال پیش از مرگش یعنی در سال 1987 با فشارهای اعضا عالیرتبه حزب کمونیست ناچار به استعفا از دبیرکلی حزب شد.

در روز تشییع جنازه او در 22 آوریل 1989 نزدیک به صدهزار نفر از شرکت کنندگان در مراسم که اغلب آنها را دانشجویان تشکیل می دادند اقدام به راهپیمایی به سوی میدان تیانانمن کردند و درخواست آنها تحقق آرزوهای تحقق نیافته هویائوبانگ برای آینده چین یعنی کشوری با اقتصادی بازتر و مشارکت سیاسی بالاتر مردم و در نهایت استقرار مطبوعات آزاد بود.

با تداوم و گسترده شدن دامنه اعتراضات سرانجام در روز 20 می و حدود یک ماه پس از آغاز این جنبش اعتراضی حزب حاکم کمونیست حکومت نظامی اعلام کرد و متعاقب آن نزدیک به 250 هزار سرباز ارتش آزادیبخش به سلاحهای سنگین وارد پایتخت شدند. با پایان ماه می تعداد تظاهر کنندگان به یک میلیون نفر افزایش یافت که تحمل ادامه وضع موجود را برای حزب حاکم غیرممکن ساخت.


دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...