ویژه کنید
عکس و تصویر 🆕 🔴 برداشت جاسوس دوتابعیتی از «فشار حداکثری» ترامپ: جیسون رضائیان: هیچ نیشی بر جمهوری ...

🆕 🔴 برداشت جاسوس دوتابعیتی از «فشار حداکثری» ترامپ:

جیسون رضائیان: هیچ نیشی بر جمهوری اسلامی کارگر نیستجیسون رضاییان، روزنامه‌نگار آمریکایی که به جرم جاسوسی مدتی در ایران بازداشت بود، در مقاله‌ای که اخیراً در روزنامه واشنگتن پست نگاشته، ضمن بی‌اساس خواندن پیش‌بینی سقوط اقتصاد ایران تأکید کرد: در طول ۴۰ سال گذشته هیچ مقام رسمی در کشور ایران نداشته‌ایم و به همین دلیل درک کاملاً صحیحی از آنچه در این کشور می گذرد، نداریم.

وی در این مقاله که روز شنبه منتشر شد، نوشت: «فشار حداکثری» انتظارات دولت ترامپ را برآورده نخواهد کرد.

جیسون رضاییان در این یادداشت آورده است:
مقامات دولت ترامپ می‌گویند: «سیاست «فشار حداکثری»‌ علیه جمهوری اسلامی ایران دارد کار می‌کند. اقتصاد ایران رو به سقوط آزاد است. تورم نرخ نجومی دارد و صدور نفت ایران در حال نزدیک شدن به صفر است. »
وی با اشاره به این که هفته گذشته هنگام حضور هیئت ایرانی در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، آمریکا اقداماتی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشت، ادامه داد: حسن روحانی، ‌ رئیس‌جمهور ایران که او هم در نیویورک حاضر بود، ابداً از این موضوع غافلگیر نشد. مقامات آمریکایی هفته پیش گفتند رئیس‌جمهور «ترامپ» آماده است بدون پیش‌شرط با روحانی دیدار کند و شاید تصور همه این بود که جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی است و روحانی هم از سر استیصال این پیشنهاد را می‌پذیرد، اما روحانی پیشنهاد را رد کرد؛ هم در گفت‌وگوهای خصوصی و هم در ملأعام. انگلیس، فرانسه و سایر امضاکنندگان توافق هسته‌ای ایران از روحانی خواستند پیشنهاد را قبول کند.

رضاییان با اشاره به شکاف عمیق میان جمهوری اسلامی و آمریکا در ۴۰ سال گذشته گفت: تمام هدف سیاست فشار حداکثری این است که رهبران ایران را آن‌قدر در تنگنا قرار بدهد که آنها خودشان بیایند و التماس کنند مذاکرات مجدد انجام بشود، اما گویا هیچ نیشی بر جمهوری اسلامی کارگر نیست.

این روزنامه‌نگار آمریکایی با بیان این که «مشاوران سیاست خارجی ترامپ معتقدند تحریم‌ها اقتصاد ایران را به زانو درآورده و پیش‌بینی‌شان این است که ایران تا پیش از پایان سال ۲۰۱۹ گرفتار یک بحران بودجه‌ای خواهد شد»، این تصور را رد کرد و افزود: به‌درستی نمی‌توان تشخیص داد در حال حاضر میزان واقعی دارایی جمهوری اسلامی چقدر است.

در بخش دیگری از این مقاله، وی به نقل از «کنت کاتزمن» تحلیلگر مسائل ایران در کمیسیون تحقیقات کنگره آمریکا گفت: کاتزمن تخمین می‌زند که جمهوری اسلامی کماکان حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...