ویژه کنید
عکس و تصویر دریای خزر درست است یا کاسپین❓ 🔸 خزر نام تیره ای(اقوامی) (ترک ) ددمنش(نیمه وحشی)، ...

دریای خزر درست است یا کاسپین❓

🔸 خزر نام تیره ای(اقوامی) (ترک ) ددمنش(نیمه وحشی)، بیگانه و مهاجم از زردپوستان آلتاییک تبار بوده است.

نام راستین بزرگترین دریاچه گیتی، دریای مازندران یا دریای کاسپین می باشد.

⭕ ️چرا #نباید_بگوییم_دریای_خزر

نام دریای #کاسپین از نام تیره ی #کاسپی یا کاسی گرفته شده‌است که در کرانه‌های غربی و جنوب غربی این دریای سپنتا ساکن بوده‌اند. کاسپی ها یک تیره #ایرانی بوده اند. به باور زبانشناسان، نام شهر #قزوین نیز تازی گشته(معرب) شده کاسپین است.
#خزرها نام تیره ای بودند از آلتاییک های زرد پوست که در سدهٔ پنجم ترسایی(میلادی) از بیابان‌های خاوری آسیا و شمال چین برخاسته و به همراه هون‌ها به شمال قفقاز و بخشی از سرزمین #ایران آمده‌اند. خزرها به همراه دیگر تیره های بیابان‌گرد شمال قفقاز، در زمان #ساسانیان ، بارها و بارها به سرزمین ایران تاختند و سکونت بسیار کوتاهی در کناره های #دریای_مازندران داشتند ،که در بیشتر مواقع به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران بیرون رانده می‌شدند. خزرها هم‍واره با #بیزانس بر ناهمسو ایران هم‌پیمان بودند. خزران در زمان #خسرو_انوشیروان پادشاه ایرانی، در سده ششم ترسایی در بخش میانی و جنوبی رود ولگا زندگی می‌کردند. آن‌ها در سده ششم در جریان لشکرکشی هراکلیوس امپراتور بیزانس در برابر ایران شرکت داشته اند.
ایلخانی خزرها از تیره گوناگون بوده و در سده نهم شامل بخش باختری قزاقستان ، جنوب روسیه، بخشی از اوکراین و بخش هایی از قفقاز مانند داغستان ، گرجستان و شبه جزیره کریمه می‌شد. خزرها در بیشتر زمان همدست امپراتوری بیزانس علیه شاهنشاهی ساسانی و ایرانیان بوده‌اند.
با یورش اَرب ها(حمله عرب) ها و شکست خزرها در سال ۷۳۷ ترسایی و بازگشت به شهر آتیل در نزدیکی دلتای ولگا، کوه‌های قفقاز را همچون مرز جنوبی خود با تازیان پذیرفتند. فرمانروایان آنان پس از مدتی دین #یهود را برگزیدند تا مخالفت خود را با #اسلام و بیزانس #مسیحی نشان دهند و آن عاملی باشد برای مقاومت در برابر ایشان.
#نه_به_خزر #آری_به_کاسپین

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

ادامه‌ی دیدگاه ها
Loading...