ویژه کنید
عکس و تصویر #سرنوشت شداد «إرم» یکی از شهرهایی است که نام آن در قرآن کریم آمده است. ...

#سرنوشت شداد
«إرم» یکی از شهرهایی است که نام آن در قرآن کریم آمده است. خداوند متعال در آیات ۶ الی ۹ سوره مبارکه فجر می‌فرماید «أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعَادٍ* إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ*الَّتِی لَمْ یُخْلَقْ مِثْلُهَا فِی الْبِلَادِ *وَثَمُودَ الَّذِینَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ* وَفِرْعَوْنَ ذِی الْأَوْتَادِ: مگر ندانسته‏‌ای که پروردگارت با عاد چه کرد/با عمارات ستون‏‌دار ارم/ که مانندش در شهرها ساخته نشده بود و با ثمود همانان که در دره تخته‏ سنگ‌ها را می‏‌بریدند/ و با فرعون صاحب خرگاه‌‏ها[و بناهای بلند]».
بر اساس آنچه در تفاسیر آمده است، قوم عاد به فرماندهی شداد از نسل سام بن نوح و بسیار درشت اندام و نیرومند بوده‌اند؛ سرزمین عادیان حاصل‌خیز و سرسبز بوده و آنان با نیروهای خدادادی خود به آباد ساختن آن پرداخته و در کوه‌ها و جاهای مرتفع کاخ‌ها و بناهای بسیار مستحکم و شگفت‌انگیزی ساخته‌اند که به تعبیر قرآن مانند آنها در هیچ جایی ساخته نشده است.
شاه شداد به هشدارهای پیامبر زمان، حضرت هود(ع) توجه نمی‌کرد و خداوند قوم عاد را به دلیل تمسخر و نافرمانی از حضرت هود(ع) و همچنین پایه‌گذاری شرک عذاب کرد و قرآن به طوفان وحشتناک شنی که موجب هلاکت این قوم شد، اشاره فرموده است. خداوند شهر را نابود کرد و همه آن را در ماسه و شن مدفون کرده طوری که دیگر اثری از آن باقی نماند. نام شهر ارم پس از ترجمه داستان‌های هزار و یک شب به ادبیات غربی راه پیدا کرد.
محل دقیق شهر تاریخی ارم قرن‌ها نامعلوم بود. اما در سال ۱۹۹۸ میلادی این شهر در منطقه «شصرفی» در صحرای «ظفار» در کشور عمان کشف شد. این شهر تاریخی در ۱۵۰ کیلومتری شمال شهر «صلاله» و ۸۰ کیلومتری شهر «ثمریت» قرار دارد

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...