ویژه کنید
عکس و تصویر ابرفرآوریشیوهء «خویشفرمائی گرائی» ، دومین ابرفرآوریشیوهء جهان بوده است . سه ویژگی های این ابرفرآوریشیوه ...

ابرفرآوریشیوهء «خویشفرمائی گرائی» ، دومین ابرفرآوریشیوهء جهان بوده است . سه ویژگی های این ابرفرآوریشیوه ، برابر بوده اند با :

1- در روند کار فرآوری (تولید) ، همیاری (تعاون) برپا بوده است.

2- هر کس به اندازهء توانش کار می کرد ، و به همان اندازهء کاری که انجام داده بود ، می توانست از کارآوردها (محصولات کار) بهره مند بشود.

3- دارایش (مالکیت) دارائی ها و سرمایه ها ، خودین (خصوصی) بوده است.

می بینیم که در ابرفرآوریشیوهء «خویشفرمائی گرائی» ، ویژگی نخست فرآوریشیوهء «برابری گرائی» ، برپا ماند ؛ ولی ویژگی های دوم و سوم ابرفرآوریشیوهء «برابری گرائی» ، کنار گذاشته شدند ، و دو ویژگی تازه ، برپا شدند.


در پیرامون سال 11000 پ. {پیشازادروز}(قبل میلاد) ، مردم «تپه آسیاب» کرمانشاه ، نخستین کسانی در جهان بودند که ، «ابرفرآوریشیوهء خویشفرمائی گرائی» با «فن شناسی (تکنولوژی) نوسنگی» را نوآوری کردند ، ولی رفته رفته (بتدریج) این ابرفرآوریشیوه ، در دیگر جاهای جهان آن روزگار نیز ، برپا گردید . امروزه با گسترش یافتن شهر کرمانشاه ، «باستانی جای» (سایت باستانی) «تپه آسیاب» ، در پدفراز (جنوب) این شهر جایگرفته است. «خویشفرمائی گرائی» ، ابرفرآوریشیوه ای بوده است که در آن ، همهء مردم (بجز کودکان و نوجوانان) ، هم دارای «سرمایه» بوده اند ؛ و هم اینکه انجامدهندهء کار نیز ، خودشان بوده اند . بواژگانی دیگر ، آنها «برده» ، «رعیت» ، و «مزدبگیری» (کارگر و کارمند) نداشتند که برایشان کار کنند . یک «خویشفرما» ، هم میتوانست بتنهائی کار کند ، و هم میتوانست با چند «خویشفرمای» دیگر ، یک همیاریه (تعاونی) پدید بیاورد و با هم به فرآوری (تولید) «کالا ها» یا «یاری ها» (خدمات) دست بزنند . برای آشنائی بیشتر با خویشفرمائیگرائی، پیشگفتار برگه ام (پیجم) را بخوانید.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...