ویژه کنید
عکس و تصویر ظهور_از_سرداب_پنهان_شدن_در_سرداب پرسش ❔ این که میگویند شیعه عقیده دارد امام زمان در #چاهی پنهان شده ...

ظهور_از_سرداب_پنهان_شدن_در_سرداب
پرسش

❔ این که میگویند شیعه عقیده دارد امام زمان در #چاهی پنهان شده است و از آن چاه هم ظهور می کند چقدر واقعیت دارد ❗ ️❗ ️


💠 #پاسخ💠

👌 اهل سنّت به جهت استهزای عقاید شیعه می‏ گویند ؛ « شیعه قائل است که مهدی موعود بعد از تولّدش در #سردابی مخفی شد و غیبت خود را از آنجا شروع کرده و تاکنون نیز در آن سرداب به سر می ‏برد، و ظهورش نیز از همان سرداب خواهد بود.و لذا شیعیان هرروز از صبح تا غروب در آن سرداب به انتظار ظهورش می‏ نشینند و اشک ماتم می‏ ریزند. »

📚 سیر اعلام النبلاء، ج 13، ص 119؛ تاریخ ابن خلدون، ج 1، ص 199، فصل 27؛ المهدّیة فی الاسلام، ص 129 و 130؛ الصراع بین الاسلام و الوثنیة، ص 42.

❕ اینان گویی نمی دانند که #سرداب عبارت است از طبقه پایین ساختمان خانه که در مناطق گرمسیر به جهت حفاظت از گرمای شدید می ‏سازند، و این نوع ساختمان در غالب خانه ‏های عراق مشاهده می‏ شود، و سامرّا نیز از آن مستثنی نبوده است. امام هادی علیه السّلام در خانه خود به جهت آسایش اهل بیتش و محافظت از گرما، چنین سردابی را ساخته بودند که بعد از شهادتش به ارث، #منتقل به امام عسکری علیه السّلام شد.

📚 مجمع البحرین ج 1 ص 467

👌 مطابق تاریخ، حضرت مهدی علیه السّلام از زمان ولادت از دیدگان مردم خصوصا حکّام مخفی بود. و بعد از شهادت پدرش بر جسد او نماز گزارد و رسما غیبت خود را از آن‏ خانه آغاز نمود. و از آنجا که #سکونت حضرت و سایر اعضای خانواده در آن سرداب بوده است، لذا مکان غیبت را به آن سرداب مقدّس نسبت می ‏دهند.

❕ این سرداب برای شیعیان اهل بیت علیهم السّلام از آن جهت مقدّس شمرده شده است که امام زمان و پدر و جدّش علیهم السّلام در آن سرداب به سر برده و عبادت به‏ جای آورده‏ اند و از همان #مکان نیز حضرت مهدی علیه السّلام غایب شده است .

📚 بحار الانوار ج 99 ص 81

👌 این نهایت جهل و نادانی است که کسی به #شیعه نسبت دهد که آنان معتقدند که امام زمان علیه السّلام در سرداب خانه خود غایب شده و تا هنگام خروج در آن باقی است . زیرا مطابق روایات فراوان، امام زمان علیه السّلام در سرزمین‏های مختلف بر موالیان خود وارد می ‏شوند و در مناطق مختلف گردش می‏ کنند. حضرت در موسم‏های دینی همچون حجّ حاضر شده و اقامه شعائر دینی می‏ نمایند و گواه بر زنده‏ ها و مرده ‏ها خواهند بود
❕ لذا بهترین تعبیری که می‏ توان درباره #سرداب مقدس و زیارت مردم از آنجا داشت این است که حضرت مکان خاصّی ندارند، لذا شیعیان در محل‏های اختصاصی آن حضرت همچون مسجد سهله و مسجد جمکران و ... دور هم جمع می‏شوند و به یاد آن حضرت ندبه کرده و از او درخواست ظهورش را می ‏نمایند. و در حقیقت، سرداب مقدس از آن جهت که شروع غیبت از آنجا بوده جنبه رمزی داشته، در آنجا شیعیان گرد هم جمع می‏ شوند و از خداوند طلب خروج او را می ‏نمایند.

👌 علامه امینی رحمه اللّه می‏ فرماید: «... شیعه اعتقاد ندارد که غیبت امام در سرداب است و خودشان او را در سرداب مخفی کرده‏ اند و از همان‏جا نیز ظهور خواهد کرد، بلکه اعتقاد شیعه که با احادیث تأیید شده آن است که او از مکه معظمه، مقابل خانه خدا ظهور خواهد کرد. هرگز #کسی قائل نشده که سرداب مقدّس، آن نور را در خود مخفی‏ کرده است. بلکه آن سرداب، خانه امامان در سامرّا بوده است. و این مسأله‏ ای همگانی در خانه ‏های عراق است که به جهت حفاظت از گرما می‏ سازند. این سرداب به ‏طور خصوص از آن جهت شرف پیدا نموده که به سه نفر از امامان دین منسوب است، خانه‏ ای که خداوند متعال اذن داده که ارتفاع #معنوی یافته و در آن اسم و ذکر خدا برده شود».

📚 الغدیر ج 3 ص 308

❕ با این بیان پاسخ این مطلب هم روشن می شود که از جمله نسبت‏های ناروایی که به شیعه داده شده این است که آنان معتقدند امام مهدی علیه السّلام در آخر الزمان از سرداب سامرّا #خروج خواهد کرد ، ولی با مراجعه به کتاب‏های حدیثی و کلامی شیعه پی خواهیم برد که این نسبت کذب و دروغ است ، بلکه شیعه معتقد است که آن حضرت همانند جدش رسول خدا از مکه مکرّمه ظهور خواهند نمود

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...