ویژه کنید
عکس و تصویر بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ #پرسش3 بخش3 » چه کنیم تا بتوانیم با امام زمان(عج) ملاقات ...

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ #پرسش3
بخش3
» چه کنیم تا بتوانیم با امام زمان(عج) ملاقات کنیم؟ #پاسخ
بنابراین اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان(عج) است و طبیعی است که هر مقدار معرفت انسان نسبت به آن حضرت بیشتر باشد، ارزش او را بیشتر درک کرده و به عظمت او بیش از پیش پی خواهد برد و بیشتر تشنه وجود آن حضرت خواهد شد. در حالی که افراد جاهل و ناآگاه به ارزش آن حضرت، هرگز احساس تشنگی و عطش نسبت به وجود مقدس ایشان نخواهند داشت و بدین جهت از زمره منتظران بیرون هستند!

وصل خورشید به شب پره اعمی نرسد که در این آینه صاحب نظران حیرانند

شناخت امام زمان علیه السلام دو گونه است:
1. شناخت تاریخی وجود آن حضرت؛ مانند اینکه او امام دوازدهم است و تاریخ ولادتش در چه سالی است و مانند آن.

2. شناخت مقام نورانیت آن حضرت؛ که این شناخت کار هر کسی نیست و ظرفیت و لیاقت زیادی می خواهد. در حقیقت، اصحاب خاص امام زمان علیه السلام کسانی اند که آن حضرت را به مقام نورانیت شناخته اند.

برای آگاهی از مقام عظیم امامت خواندن زیارت جامعه کبیره و تأمل در معانی عمیق آن توصیه می شود.

همچنین خواندن کتب معتبری که در مورد امام زمان علیه السلام نوشته شده است می تواند انسان را تا حدی به مقام و عظمت آن حضرت آشنا سازد.

2. محبت به امام زمان علیه السلام
وظیفه دیگری که منتظران آن حضرت دارند این است که باید دوستی و محبت امام عصر (عج) را در خود ایجاد کنند و آن را افزایش دهند. بدیهی است تا انسان از میهمان خویش خوشش نیاید و نسبت به او محبت نداشته باشد - هر چند هم که او رابشناسد - نمی تواند واقعاً منتظر آمدن او باشد؛ اگر انسان از میهمان خود بدش بیاید، چگونه می تواند منتظر قدم او باشد و خود را برای پذیرایی از او آماده کند. پس تا محبت به امام زمان(عج) در وجود کسی شکل نگرفته و شعله ور نشده باشد، او نمی تواند به وظایف منتظران واقعی عمل نماید. محبت به امام زمان(عج) وظیفه ای است که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نیز به دستور خدا از ما خواسته است؛ آنجا که در قرآن کریم می فرماید: «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی »؛ سوره شوری: آیه 23.

3. ایجاد سنخیت با امام زمان علیه السلام
منتظران واقعی وضعیت روحی و فکری و عملی خود را به گونه ای سامان می دهند که سنخیت کاملی با امام زمان علیه السلام داشته باشند. آیا می توان منتظر قدوم کسی بود؛ ولی با او مشابهت و سنخیت نداشت؟ آیا می توان محبت کسی را داشت، اما با او هیچ سنخیت و مشابهتی نداشت؟ ایجاد سنخیت با امام زمان از طریق تقویت ایمان و تقوا و فضایل اخلاقی و درجات معنوی حاصل می شود. تنها در این صورت است که می توان ادعای محبت به آن حضرت را داشت. در صورتی که انسان رفتارش مطابق میل امام زمان(عج) باشد، شعله محبت او در دلش زبانه خواهد کشید و عشق آن حضرت او را به فریاد خواهد آورد و دوری اش را بر او سخت و ناگوار خواهد ساخت.

طبیعی است که هر چقدر سنخیت با ولی عصر(عج) بیشتر باشد، محبت آن حضرت به انسان بیشتر خواهد شد و محبت انسان نیز به آن حضرت افزون تر خواهد گشت. پس منتظر واقعی باید سعی کند تمام وظایف دینی و احکام الهی را انجام دهد.

اللّٰھـُم ؏جِّل لِوَلیڪَ الفَرَجـْ #إن_شاء_الله
@Dmkhoda #کانال_درمحضرخدا
🌸 🌺 🌸 🌺 🌸 🌺

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...