ویژه کنید
عکس و تصویر #فلسفه_باران_سیلاب پرسش ❔ فلسفه ایجاد سیل چیست ❗ ️چرا خداوند عادل #سیل ایجاد می کند ...

#فلسفه_باران_سیلاب
پرسش

❔ فلسفه ایجاد سیل چیست ❗ ️چرا خداوند عادل #سیل ایجاد می کند و بندگان خود را اذیت می کند ❕


💠 #پاسخ💠

👌 در این شکی نیست که وجود ابر و باد و باران برای ادامه حیات و زندگی لازم و ضروری است . نقش ابرها، و باد و باران، در زندگی انسان‏ها و تمامی موجودات زنده به #قدری آشکار است که نیازی به شرح ندارد. درست است که تقریباً سه چهارم روی زمین را آب فرا گرفته؛ ولی اولًا این آب‏های شور نه برای زراعت قابل استفاده است، و نه برای نوشیدن انسان‏ها و حیوانات، و ثانیاً به فرض که تمام دریاها آب شیرین بود با چه وسیله ممکن بود آنها را به سرزمین‏های مرتفع و زمین‏هایی که گاهی چند هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارند منتقل نمود؟

❕ اینجا است که قدرت نمائی بزرگ مبدأ آفرینش را به وضوح می‏بینیم؛ که این مأموریّت مهم را بر عهده تابش آفتاب نهاده که بر سطح اقیانوس‏ها بتابد و آب دریا را تبخیر و تصفیه کند، و به صورت قطعات ابر در آورد، سپس به کمک بادها روانه به سوی سرزمین‏های خشک کند، و به صورت دانه ‏های ظریف و کوچک باران به آرامی بر آنها فرو فرستد، و روح حیات و زندگی را در سراسر کره زمین بدمد، و همه جا را آباد و خرّم و سرسبز کند؛ آن هم با نظام بسیار دقیق و حساب شده و توأم با ظرافت فراوان.

🔸 قرآن می فرماید ؛

« خداوند همان کسی است که بادها را می ‏فرستد تا ابرهائی را به حرکت درآورند، سپس آنها را در پهنه آسمان آن گونه که بخواهد می‏ گستراند و متراکم می‏ سازد، در این هنگام دانه ‏های باران می‏بینی که از لابه‏ لاهای آن خارج می ‏شود، و هنگامی که این (باران حیات بخش) را به هرکس از بندگانش که بخواهد می ‏رساند خوشحال می ‏شوند.» ( روم 48)

❕ «از آیات (عظمت و قدرت) خدا این است که بادها را به عنوان بشارت‏گرانی می‏ فرستد تا شما را از رحمتش بچشاند (و سیراب کند) و کشتی‏ ها به فرمانش حرکت کنند، و از فضل او #بهره گیرید، شاید شکر نعمت او را بجا آورید.» ( روم 46)

🔸 فوائد دیگری که می توان برای باران برشمرد از این قرار است ؛

1⃣باران علاوه بر تأمین آب لازم برای پرورش گیاهان، سطح زمین را می ‏شوید و آلودگی ‏ها را با خود به سوی دریاها می ‏برد.

2⃣باران، هوا را نیز می ‏شوید، و گرد و غبار و ذرّات معلّق در هوا را در خود حل کرده به زمین می‏ آورد؛ و اگر ریزش باران نبود بعد از مدّتی هوا چنان آلوده و کثیف می ‏شد که تنفس برای انسان غیر ممکن بود.

3⃣ باران سنگ‏های کوه‏ها را آرام آرام می ‏ساید و خاک‏های قابل استفاده از آن تولید می‏ کند، و در سطح جلگه ‏ها می ‏گستراند.

4⃣ باران خاک‏های پر قوّت را از مناطق دور با خود حمل می‏ کند و برای تقویت مزارع بر صفحه آنها می‏ گستراند؛ به طوری که در بعضی از مناطق (مانند سواحل نیل) جریان آب بهترین کودهای طبیعی را برای گیاهان همراه خود می‏ آورد.

5⃣باران فقط در خشکی‏ ها حیات ‏بخش نیست؛ بلکه ریزش باران در دریا نیز بسیار مؤثّر است، و به گفته بعضی کمتر از تأثیر آن در خشکی‏ ها نیست! چرا که ریزش باران در دریا گیاهان ریز را در میان امواج آب پرورش می‏ دهد که خوراک بسیار مناسبی برای #ماهی‏ ها و جانداران دریا است و آن سال که باران کم ببارد وضع صید دریا نامطلوب است.

6⃣ارتفاع ابرها از سطح زمین از ارتفاع بلندترین قطعات زمین بیشتر است؛ و به این ترتیب نقطه‏ ای از آب باران بی ‏بهره نمی‏ ماند.

7⃣بر سطح کوه‏های بلند انواع درختان جنگلی و گیاهان داروئی و غذائی می ‏روید؛ و این به دلیل آن است که باران سهم آب لازم را به آنها می‏ رساند، و اگر باران نبود آنها هم می ‏خشکیدند.

📚 پیام قرآن ج 2 ص 234

🔸 اما گاهی همین باران که برای حیات بشر لازم است ، تبدیل به سیل می شود که #خسارات فراوانی را به همراه می آورد ، این که باران تبدیل به سیل می شود ، اکثرا به خاطر #کوتاهی های بشر است ، اگر آنان به سد سازی و ایجاد تالاب ها و جنگل ها و ایجاد کانال های مناسب برای هدایت آب باران #توجه می کردند ، طبیعتا آب باران تبدیل به سیل نمی شد تا خسارات جبران ناپذیری بر جای گذارد .

❕ لذا #خداوند می فرماید ؛

«آنچه از بدی به تو می رسد از #سوی خود توست»

💎 نساء 79

❕ و می فرماید ؛

« خداوند آنچه را مردم دارند ، تغییر نمی دهد مگر اینکه آنها خودشان را تغییر دهند » ( رعد 11)
👌 گاهی هم پیش می آید که بشر از تمام قدرت خود در جهت مقابله با سیل استفاده می کند ، اما گاهی قدرت سیل چنان قوی است که قابل کنترل نیست ، بی شک گرفتار چنین حادثه و #مصیبتی شدن ، بدون آنکه کوتاهی در کار باشد ، یکی از آزمایش های خداوند #محسوب می شود که صبر بر آن پاداش فراوان در پی دارد .

👌 خداوند می فرماید؛

«شما را با بدیها و خوبیها آزمایش می کنیم »

💎 انبیاء 35

👌 و می فرماید:

«آیا مردم گمان کرده اند که به حال خود رها می شوند و #آزمایش نمی شوند»

💎 عنکبوت 2

👌 و می فرماید ؛

« قطعا همه شما را با چیزی از ترس و گرسنگی ، زیان مالی و جانی و کمبود میوه ها آزمایش می کنیم و بشارت ده به استقامت کنندگان »

💠 بقره 155

🔶 امام علی علیه السلام فرمود:

«خداوند بندگانش را با انواع شداید و گرفتاری ها آزمایش می کند»

💎 نهج البلاغه خطبه192

🔶 لذا امام صادق علیه السلام فرمود:

«شدید ترین بلاها برای انبیا است سپس کسانی که به انبیا نزدیکترند و از پی آنان می آیند سپس سایر مومنان به تناسب #ایمانشان»

📚 الکافی ج2 ص252

🔶 و #فرمود:

«بلاهای بزرگ پاداش های بزرگ را در پی دارد وخداوند هیچ گروهی را دوست نمی‌دارد مگر آنکه آنان را گرفتار میکند»

📚 الکافی،ج2 ص 252

❕ گاهی نیز نسبت به برخی جوامع بی ایمان و طغیان گر ، این حوادث و سیل ها ، جنبه تنبیه و #مجازات و بیداری آنان را از خواب غفلت دارد ، چنان که درباره قوم لوط می فرماید ؛

« هنگامی که فرمان ما (دائر بر عذاب) فرا رسید، شهرهای آنها را زیر و رو کردیم و بارانی از سنگ‏های متراکم بر آنان فرو فرستادیم». ( هود 82)

❕ درباره مردم ناسپاس و طغیانگر «سبا» می‏ فرماید ؛

« آنها (از اطاعت خدا) روی گرداندند و ما سیل ویرانگر را بر آنها فرستادیم» ( سبا 16)

👌 چنان که گفته شد ، بخش دیگری از این حوادث، برای بیدار کردن انسان‏هاست تا به راه #حق باز گردند ؛

❕ «فساد و تباهی در خشکی و دریاها به خاطر کارهایی که مردم انجام داده‏اند آشکار گشت؛ خدا می ‏خواهد نتیجه پاره‏ ای از اعمال آنها را به آنها بچشاند شاید بازگردند!» ( روم 41)

❕ و می فرماید ؛«ما فرعونیان را به خشکسالی و کمبود میوه ها گرفتار کردیم شاید متذکر شوند» ( اعراف130 )


👌 علی علیه السلام فرمود ؛

«خداوند بندگان خویش را به هنگامی که اعمال بد انجام می دهند با کمبود میوه ها و جلوگیری از نزول برکات و بستن درهای گنج خیرات به روی آنان مبتلا می سازد تا توبه کاران توبه کنند و آنها که باید دست از گناه بکشند خود داری نمایند و پند پذیران پند گیرند و آنها که آماده اند از گناه باز ایستند»

📚 نهج البلاغه خطبه 143

👌 خلاصه آنکه اکثرا ، خسارات سیلاب ناشی از کوتاهی های خود بشر است و در جایی که کوتاهی نباشد ، نسبت به جوامع مومن و انقلابی برای امتحان و آزمایش است تا به درجه افراد افزوده شود ، اما نسبت به جوامع کافر و بی ایمان از باب تنبیه و مجازات و بیدار ساختن آنان است .

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...