ویژه کنید
عکس و تصویر شبهه_غلو_در_مورد_امام_علی_کتاب_انوارالنعمانیه پرسش #امام_علی یا الله، شیعیان کدام را میپرستند؟؟ #نعمت_الله_جزائری یکی از برجسته ترین علمای ...

شبهه_غلو_در_مورد_امام_علی_کتاب_انوارالنعمانیه

پرسش

#امام_علی یا الله، شیعیان کدام را میپرستند؟؟

#نعمت_الله_جزائری یکی از برجسته ترین علمای شیعیان در کتاب بسیار معروف خود که در تمامی حوزه های علمیه نیز تدریس میشود در مورد #امام_علی اینچنین نوشته است:
▪ ️امام علی می فرماید؛
قسم به ذات پاک الله که من با ابراهیم در آتش همراه بودم و من همان کسی هستم که به آتش دستور داد تا بر ابراهیم سرد و سلامت گردد! و با نوح پیامبر در کشتی همراه بودم و این من بودم که او را از غرق شدن نجات دادم! و با نبی الله موسی همراه بودم و تورات را به وی یاد دادم! و من بودم که عیسی پیامبر خدا را در گهواره به سخن آوردم و انجیل را به او یاد دادم! و من حضرت یوسف را در چاه همراهی کردم و او را از کید و نیرنگ برادرانش نجات دادم!

#منبع : الأنوار النعمانیة نوشته شیخ نعمت الله جزایری ج ۱ ص ٣١

برای اینکه ببینیم این #روحانیون_شیعه چگونه #بت_سازی میکنند و چگونه مردم را فریب میدهند، سری به #آیات_قرآن میزنیم تا تفاوت ادعای این شیخ شیاد و آیات کتاب آسمانی خود مسلمانان را ببینیم و قضاوت را به خواننده گان محترم وامیگذازیم.

١) در مورد آتش نمرود و ابراهیم در سوره انبیاء چنین آمده که::
#سوره انبیاء آیه ٦٩:
قُلْنَا یَا نَارُ کُونِی بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَیٰ إِبْرَاهِیمَ*
#ترجمه:(وقتی او را به آتش انداختند، ما) گفتیم : «ای آتش ! بر ابراهیم سرد و سلامت باش». (انبیاء-۶۹)

٢) همچنین در مورد داستان نوح در سوره عنکبوت آمده است که:
#سوره عنکبوت آیه ١٥:
فَأَنجَیْنَاهُ وَأَصْحَابَ السَّفِینَةِ وَجَعَلْنَاهَا آیَةً لِّلْعَالَمِینَ*
#ترجمه: آنگاه او و سرنشینان کشتی را نجات دادیم، و آن (کشتی) را نشانه (ی عبرتی) برای جهانیان قرار دادیم. (عنکبوت-۱۵)

٣) و در مورد عیسی نیز در قرآن چنین آمده است:
#سوره مائده آیه ١١٠:
إِذْ قَالَ اللَّهُ یَا عِیسَی ابْنَ مَرْیَمَ اذْکُرْ نِعْمَتِی عَلَیْکَ وَعَلَیٰ وَالِدَتِکَ إِذْ أَیَّدْتُکَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَکَهْلًا ۖ وَإِذْ عَلَّمْتُکَ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِیلَ*
#ترجمه: 'به یاد آور' هنگامی را که خداوند 'به عیسی پسر مریم' می فرماید:«ای عیسی پسر مریم، نعمتی را که به تو و مادرت بخشیدم به یاد آور؛ زمانی که تو را با « روح القدس» 'جبرئیل' تقویت کردم، در گهواره و بزرگی با مردم سخن گفتی، و هنگامی که کتاب و حکمت، و تورات و انجیل را به تو آموختم. (سورة المائدة آیة ١١٠)

به همین راحتی #امام_علی را با روایات من درآوردی تبدیل به خدا میکنند ❗ ️❗ ️


💠 #پاسخ💠

1⃣نخست باید توجه کرد که شیعه هیچگاه در حق اهل بیت علیهم السلام غلو نمی کند و نسبت های خدایی را به آن بزرگواران نمی دهد .

❕ امام صادق علیه السلام فرمود ؛

« جوانان خود را از نزدیک شدن به غلات بر حذر دارید زیرا غلات بدترین مخلوقات هستند.عظمت خداوند را کوچک شمرده و ادعای #ربوبیت برای بندگان خدا می کنند و به خدا سوگند غلات از یهود و نصاری و مجوس و مشرکین بدتر هستند »

📚 امالی طوسی ص650

🔸 پیامبر گرامی فرمود ؛

«من را بالاتر از آنچه هستم قرار ندهید »

📚 بحار الانوار ج25 ص265

🔸 علی علیه السلام فرمود ؛

« بپرهیزید از غلو در حق ما بگویید ما #بندگانی هستیم که تحت ربوبیت خدا هستیم .پس از آن هر چه در فضل ما خواستید بگویید »

📚 خصال ج2 ص614

2⃣کتاب انوار النعمانیه مرحوم جزائری جزء کتب درسی حوزه های علمیه نیست و روایاتی هم که نقل می کند به خودی خود حجت نیست ، مگر این که از منابع #متقدم و معتبر نقل روایت کند .

❕ روایتی که مورد اشکال قرار گرفته است ، مستند قابل اعتمادی جزء همان کتاب انوار النعمانیه ندارد و خبری از آن در کتب اربعه و سایر و حتی بحار الانوار نیست و روایت هم بدون سند با تعبیر « #روی » « روایت شده است » نقل شده است .

🔸 آیا با چنین روایت بی سند و #مدرک می توان چنین به تشیع هجمه کرد ❗ ️

#ادامه👇

3⃣به فرض هم که روایت صحیح باشد ، قابل توضیح و تفسیر است و می تواند حمل شود بر #توسل انبیاء گذشته به انوار قدسی اهل بیت علیهم السلام .

❕ در گذشته آوردیم و گفتیم که امامان گرامی ما دارای خلقت نورانی بوده اند ، و خداوند سال های سال قبل از خلقت آدم ، نور #وجودی آنان را خلق کرده و آنان تسبیح گوی خداوند بودند ، و تمام انبیاء با نوری وجودی آنها آشنایی داشته اند .

🔷 پیامبر #گرامی فرمود ؛

« من و علی و فاطمه و حسن و حسین در سراپرده #عرش الهی بودیم و او را تسبیح می کردیم و فرشتگان با تسبیح کردن ما ، #تسبیح خداوند را فرا گرفتند »

📚 #فضائل الشیعه ص7 _ #بحار الانوار ج25 ص2

👌 ❕ بر این اساس طبیعی است که انبیاء گذشته به آن انوار مطهر #توسل کنند .

💠 در روایتی امام #صادق علیه السلام فرمود ؛

« یک یهودی به نزد رسول خدا آمد و خطاب به او گفت: شما برتر هستید یا حضرت موسی بن عمران که خداوند با او صحبت کرد، بر او تورات را نازل کرد، معجزه عصا را به او داد، دریا را بر او گشود و ... پیامبر در حالی که از بیان مستقیم برتری خود، اکراه داشت، فرمود: همانا حضرت آدم زمانی که آن اشتباه را انجام داد این‌گونه توبه کرد: خداوندا، همانا از تو مسئلت می‌جویم به حق محمد و آل محمد مرا ببخشی» سپس خداوند او را بخشید. همانا نوح زمانی که سوار بر کشتی بود و ترسید که غرق شود، چنین دعا کرد: خداوندا، همانا از تو مسئلت می‌جویم به حق محمد و آل محمد برای اینکه مرا از غرق نجات دهی» پس خداوند آنها را نجات داد و همانا ابراهیم زمانی که در #آتش افتاد چنین دعا کرد: « خداوندا، همانا از تو مسئلت می جویم به حق محمد و آل محمد مرا از این آتش نجات بخشی» پس خداوند آتش را بر او #سرد کرده و او به سلامت از آن‌جا رهایی یافت. و زمانی که موسی عصا را انداخت دعا کرد: « خداوندا، همانا از تو مسئلت می‌جویم به حق محمد و آل محمد مرا حفظ کنی، خداوند فرمود: نترس ... »

📚 امالی #صدوق ص218 _ احتجاج #طبرسی ج1 ص48

👌 در نقل دیگری امام #رضا علیه السلام فرمود ؛

« زمانی که کشتی نوح در حال غرق شدن بود ، خداوند را به حق ما خواند و خداوند او را نجات داد و زمانی که ابراهیم در #آتش افتاد ، خداوند را به حق ما خواند و خداوند نیز او را نجات داد و آتش برایش سرد و سلامت گشت و موسی با توسل به ما از دریا نجات یافت و عیسی زمانی که یهود قصد قتلش را داشتند با توسل به ما نجات یافت و به آسمان رفت »

📚 وسائل الشیعه ج7 ص103

🔸 https://t.me/Rahnamye_Behesht/7893


👌 اگر بر اساس روایت کتاب انوار النعمانیه علی علیه السلام می گوید من ابراهیم را از آتش نجات دادم با نوح را از غرق شدن نجات دادم یا تورات را به موسی یاد دادم یا یوسف را یاری کردم و ... یعنی آن پیامبران با توسل به نور قدسی من مشکلاتشان را خداوند برطرف کرد و به آنان تعالیم آسمانی را تعالیم داد .

❕ علی علیه السلام واسطه بوده و در هر صورت فاعل اصلی خداوند متعال بوده است .

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...