ویژه کنید
عکس و تصویر #مصاحبه طرفداری - لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا در ایام کریسمس مصاحبه مفصلی با ...

#مصاحبه
طرفداری - لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا در ایام کریسمس مصاحبه مفصلی با نشریه مارکا ترتیب داده است. در ادامه صحبت های این اعجوبه آرژانتینی را ملاحظه می‌کنید:
یک سال دیگر و پنجمین کفش طلا. چه احساسی دارید؟
کسب این جایزه بابت معنا و مفهومی که در نظر دیگران دارد، اتفاق زیبایی است. این جایزه متعلق به همه اعضای تیم است. درست مثل زمانی که یک دروازه بان جایزه زامورا را می‌برد و آن هم متعلق به همه تیم است. خوشحالم که توانستم دوباره این جایزه را ببرم.


پنج توپ طلا، پنج کفش طلا. ظاهرا پنجمین لیگ قهرمانان باقی مانده تا کلکسیونت رند شود!
اتفاق زیبایی خواهد بود. همان طور که در ابتدای فصل گفتم، لیگ قهرمانان جام خاص و زیبایی است و دوست داریم دوباره آن را فتح کنیم. انگیزه و اشتیاق زیادی برای این کار داریم. هر سال انگیزه زیادی برای قهرمانی در اروپا داریم. لیگ قهرمانان تورنمنتی خاص، هیجان انگیز و جذاب‌ترین تورنمنت باشگاهی برای من است. یک رقابت کاملا متفاوت که همه می‌خواهیم آن را ببریم.


تراشتگن علی رغم فصل بسیار خوبی که در بارسلونا داشت، در جام جهانی ذخیره نویر شد که از مصدومیتی طولانی مدت برگشته بود. تعجب نکردی؟
شخصا بله غافلگیر شدم. مارک سال فوق العاده‌ای پشت سر گذاشت. دیگر دروازه بان آلمان - نویر - مدت‌ها از میادین دور بود و بازی نمی‌کرد اما به جام جهانی رسید و در ترکیب قرار گرفت. در هر صورت تصمیم با خود آنها و مربیان آلمان بود که طبعا دلایل خاص خودشان را داشتند. در این رابطه من نمی‌توانم اظهارنظری کنم. خودم از نیمکت نشینی مارک تعجب کردم.


کدام را بیشتر دوست دارید، هم تیمی شدن با ستاره جوانی چون لروی سانه یا تجربه همکاری دوباره با مربی‌ای چون گواردیولا؟
بازی کردن در کنار بازیکنان بزرگ همیشه زیبا و هیجان انگیز است. اگرچه می‌دانم کمی بعید و دشوار است اما دوست دارم روزی دوباره با گواردیولا کار کنم چون او یکی از بهترین مربیان دنیا است. این چیزی است که دوست دارم ولی باز هم به شما می‌گویم که رخ دادنش بسیار دشوار و بعید است. در هلند و بارسلونا صحبت‌های زیادی درباره فرنکی دی یونگ و ماتیاس ده لیخت وجود دارد. بازی آنها را دیده‌ای؟ فکر می‌کنی در بارسلونا جا بیفتند؟
آنها از مدرسه فوتبالی بسیار شبیه به لاماسیا می‌آیند. کارها و تمرینات آنها عملا با ما یکی است. آژاکس هم مثل ما با مالکیت توپ بالا، بازیسازی از عقب، خلاقیت، تکنیک و ... بازی می‌کند. دی یونگ و ده لیخت دو بازیکن با آینده درخشان هستند.برای لیونل مسی چه چیزی غیرممکن است. چیزی که دوست دارد به آن برسد ولی می‌داند نمی‌تواند به آن برسد؟
هیچ چیزی غیرممکن نیست. مثل همیشه تلاش خواهیم کرد تا بهترین عملکردمان را در زمین داشته باشیم و به تمام اهداف از پیش تعیین شده برسیم. با چنین باوری به علاوه کار و تلاش زیاد، هیچ چیزی غیرممکن نیست.مسی اخیرا بهتر از هر زمان دیگری کاشته می‌زند. رمز و رازی دارد این تغییر ناگهانی؟
اینکه اغلب اوقات پس از پایان تمرینات معمول، به تمرین کاشته زدن می‌پردازیم، صحت دارد. نه فقط کاشته که شوت از راه دور و پشت محوطه هم هست. به مرور وقتی روال کار دستتان بیاید سعی می‌کنید روش درستی که پیدا کرده‌اید را سفت بچسبید و همان را ادامه بدهید. رمز خاصی ندارد و همه چیز به تمرین و تلاش برمی‌گردد. 


اخیرا گفتی یکی از چیزهایی که باید در آن بهتر باشی، پنالتی‌ها است. کاری برای رسیدن به این هدفت انجام داده‌ای؟
 تمرین و تماشای ویدیوها. امروزه در فوتبال همه جزییات بررسی می‌شوند؛ خطاها، کاشته‌ها، پنالتی‌ها، سبک بازی و ... همه چیز شما را آنالیز می‌کنند و هیچ چیزی به شانس سپرده نمی‌شود. همیشه باید تمرین کنید و به دنبال پیشرفت و خلاقیت باشید.


وقتی توپ را برای کاشته روی زمین می‌کاری، 50٪ احتمالا گل می‌شود. پنالتی ولی با کاشته برایت ظاهرا فرق دارد!
بله فرق دارد. در یک کاشته شما دیوار دفاعی مقابلتان دارید، فاصله بیشتر است و سبک ضربه زدن به توپ هم فرق می‌کند. در کاشته فشار چندانی برای گلزنی روی دوشتان نیست چون اگر یک کاشته را خراب کنید، اتفاقی نمی‌افتد؛ یک کاشته می‌تواند تبدیل به گل بشود یا نشود. در پنالتی شما چیزهای خیلی بیشتری برای از دست دادن دارید تا به دست آوردن. در پنالتی دروازه بان آرام‌تر از ضربه زننده است چون اگر توپ تبدیل به گل شود، که عادی است چون پنالتی بوده است. فشار روی ضربه زننده بیشتر از دروازه بان است. فشارها در کاشته و پنالتی فرق می‌کند.
سال گذشته در همین مقطع بارسا در حال شکستن رکوردهای تدافعی بود اما امسال گل‌های زیادی دریافت کرده است. مشکلی وجود دارد؟
امسال دوباره 433 بازی می‌کنیم. سال گذشته دو لایه 4 نفری داشتیم که به هم نزدیک بودند و فضای زیادی در اختیار حریفان قرار نمی‌گرفت. بنابراین خیلی سخت گل می‌خوردیم. حالا در سیستم 433، مالکیت بیشتری داریم و بهتر بازی می‌کنیم ولی از آن سو در میانه میدان و خط دفاعی قدرت کمتری داریم و حریفان در ضد حملات فضاهایی پیدا می‌کنند که سال گذشته پیدا نمی‌کردند. با این حال امسال هم با سیستم 433 راحتیم و با توپ و پرس سنگین بعد از لو دادن آن، از خودمان دفاع می‌کنیم. این همان کاری است که همیشه انجام می‌دادیم. در چند بازی اخیر به لحاظ تدافعی بهتر شدیم و امیدوارم همین روند ادامه داشته باشد.
از دیدن امثال ریکی پویگ، آلنیا و میراندا در تمرینات تیم اول غافلگیر شدی؟ پیشتر از لزوم اعتماد به آکادمی گفته بودی.
اوایل بله ولی آنها دیگر مدت‌ها است در کنار ما تمرین می‌کنند و شما می‌بینید که بازیکنان متفاوتی هستند. کار باشگاه در فراخواندن آنها به تمرین در کنار ما درست است. با این کار آنها پیشرفت می‌کنند و در مجموع خوب است که باشگاه به بازیکنان آکادمی توجه می‌کند در حالی که سال ها چنین کاری نمی‌کرد. بازگشت به این سبک و فلسفه برای آکادمی و خود باشگاه اهمیت زیادی دارد.
به نظرت روزی می‌رسد که دوباره مثل زمان تیتو هر 11 بازیکن ترکیب بارسلونا را بازیکنان آکادمی باشگاه تشکیل بدهند؟
اکنون چنین چیزی دشوار و پیچیده است. مهم است که دوباره به بچه‌های آکادمی اعتماد شود و به آنها فرصت نشان دادن قابلیت‌هایشان داده شود. اینکه آنها واقعا ببینند که ارتقا یافتن و رسیدن به تیم اول باشگاه غیرممکن نیست. به نظرم در آینده چنین اتفاقی می‌تواند دوباره تکرار شود چون ما آکادمی بسیار بزرگی داریم. با این حال چنین پروسه‌ای زمان بر است.

بوسکتس چندی پیش گفت بازیکنان جوان حالا بیش از گذشته در رسیدن به تیم اول عجله می‌کنند. نظر شما هم همین است؟
ما در عصر متفاوتی حضور داشتیم. امروزه وضعیت فرق می کند و باید خودتان را با واقعیت‌های موجود وفق بدهید. این واقعیت دارد که بازیکنان جوان امروزه پیشنهادهای وسوسه کننده‌ای دریافت می‌کنند. تصمیم گیری آسان نیست وقتی آنها هم پول خوبی به شما پیشنهاد می‌دهند هم پیشرفت فوتبالی را. این تقریبا شبیه همان چیزی است که ما قبلا در آکادمی تجربه کرده بودیم که رسیدن به تیم اول بسیار دشوار است در حالی که دیگر باشگاه‌ها چنین فرصتی را در اختیار شما قرار می‌دهند و به لحاظ مالی هم پول خوبی نصیبتان می‌شود. چنین پیشنهادی طبعا وسوسه کننده است. به همین خاطر است که می گویم ماندن بازیکنان خوب آکادمی که اخیرا رخ داد، اتفاق خوبی است. خوب است که به آنها فرصت داده شود و هر کسی طبق لیاقتش مورد قضاوت قرار بگیرد.
ترکیب تیم در برخی پست‌ها نیاز به تقویت ندارد؟ دفاع چپ، دفاع وسط...
این به مربی و باشگاه برمی‌گردد. شخصا فکر می کنم گروه فوق العاده‌ای در اختیار داریم. علاوه بر آن، همان طور که گفتیم، بازیکنانی از آکادمی اضافه شده اند که بدون هیچ مشکلی با ما بازی می‌کنند و بهترین عملکردشان را داشته‌اند. مثل میراندا، ریکی یا آلنیا. البته کارلس چندین بازی با ما بوده و مدت‌ها است کنار تیم اول است. از این بابت خیالمان راحت است.
دلت برای اینیستا تنگ شده؟
البته. هم در زمین هم بیرون از آن. سال‌ها خیلی چیزها با آندرس در کنار هم تجربه کردیم. روزها، تمرینات، بازی‌ها، اتفاقات بیرون از زمین و ... واضحا جای خالی آندرس را حس می‌کنم.

لالیگا امسال رقابتی‌تر از هر زمان دیگری است. این به خاطر افت بزرگان است یا پیشرفت تیم‌های کوچک‌تر؟
امروزه شکست هر تیمی دشوار است. امسال امتیازات زیادی به خصوص در خانه از دست دادیم که در سال‌های اخیر چنین اتفاقی رخ نمی‌داد. لیگ بسیار نزدیک دنبال می‌شود و بردن هر بازی بسیار دشوار است. همیشه درباره لیگ اسپانیا این را می‌گویند که فقط سه تیم شانس قهرمانی دارند و بقیه تهدیدی نیستند. واقعیت این است که در یک جدول 20 تیمی، رقابت‌های بسیار زیادی جریان دارد. معمولا بعد از مدتی 3 تیم خودشان را از بقیه جدا می‌کنند و بقیه برای دیگر اهداف باقی مانده تلاش می کنند. انگار در یک لیگ دیگر رقابت می‌کنند. اینکه حالا همه تیم‌ها برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و یا سقوط نکردن تلاش و مبارزه می‌کنند، اتفاق خوبی برای بینندگان است. بردن هر تیمی سخت است.از پنجم شدن در فهرست توپ طلا غافلگیر نشدی؟
صادقانه بگویم نه. توپ طلا جایزه بسیار ارزشمندی است اما - پنجم شدن - برایم اهمیتی نداشت. می‌دانستم امسال شانسی برای بردن آن ندارم. به اسامی منتشر شده در رسانه‌ها گوش می‌کردم و می‌دانستم در میان نامزدها نیستم. از آن به بعد دیگر برایم مهم نبود سوم، چهارم یا پنجم باشم. رده بندی مرا متعجب نکرد چون انتظاری نداشتم.
عثمان دمبله و حواشی به وجود آمده! دیدگاه تو به وضعیت او چطور است؟
درون زمین او یک پدیده است. عثمان ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. به خودش بستگی دارد که کدام مسیر را می‌خواهد برود و کجا می‌خواهد برود اما همه شرایط لازم برای رسیدن به جایی که می‌خواهد را دارد. او بدون تردید می‌تواند یکی از بهترین‌های دنیا باشد. از آن طرف او بازیکن جوانی است که در حال تطبیق دادن خودش با تیم و شهری جدید است. هر چه کمتر درباره حواشی او صحبت شود، بهتر است. باید او را در آرامش رها کنیم تا به مسیر درست برگردد. عثمان بازگشت به مسیر درست را شروع کرده و به اشتباهاتش پی برده و درصدد اصلاح آنها است. او حالا به همان عثمانی تبدیل شده که ابتدای فصل بود و همه می‌خواهیم باشد. از بابت او هم خیالمان راحت است. عثمان پسر خوبی است و با هم کمکش می‌کنیم تا فقط روی فوتبال تمرکز کند.

اینکه رئال مادرید تا این اندازه جای خالی کریستیانو را حس کرده تو را شگفت زده کرد؟
در ابتدای فصل هم گفتم رئال مادرید باشگاهی بسیار بزرگ با بازیکنانی فوق العاده است. آنها یکی از بهترین‌های دنیا هستند ولی نبود کریستیانو در هر تیمی احساس می‌شود. اگر غیر از این بود تعجب می‌کردید چون او هر ساله گل‌های بسیار زیادی می‌زند و چیزهای فراوانی در زمین به شما می‌دهد. اینکه آنها خلا او را حس می‌کنند مرا غافلگیر نکرد اما با این حال باز هم رئال مادرید یکی از بهترین تیم‌های دنیا با بازیکنانی فوق العاده است.


مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا به پایان رسیده. کدام تیم بیشتر توجهت را جلب کرده است؟
پاری سن ژرمن را زیاد ندیدم چون بازی‌هایش با ما همزمان بود. بازیکنانش را می‌شناسم چون وضعیت انها در لوشامپیونه را دنبال می کنم اگرچه با لیگ قهرمانان فرق دارد. یوونتوس تیم بسیار قدرتمندی است؛ بود و با آمدن کریستیانو قدرتش بسیار بیشتر هم شد. یووه یکی از مدعیان جدی است. سیتی تیمی بسیار جذاب است که با بازیکنانی بسیار باکیفیت، فوتبال فوق العاده‌ای بازی می‌کند. بایرن دوباره بیدار شده و ... سخت است بخواهید فقط از یک تیم نام ببرید. به همین خاطر است که لیگ قهرمانان اروپا، تورنمنت متفاوت و زیبایی است.

حرف از پاری سن ژرمن شد. فکر می‌کنی احتمالش وجود دارد که نیمار به بارسلونا برگردد؟
چنین اتفاقی را بعید می‌دانم. از بازگشت او به خاطر کیفیتی که دارد و روابط بسیار خوبی که بیرون از زمین با او داریم، استقبال می‌کنیم. نیمار از دوستان ما است که لحظات تلخ و شیرین زیادی را با هم تجربه کردیم. سال‌ها کنار هم بودیم. با این حال من حتی بسیار بعید می‌دانم او پاریس را ترک کند. پاری سن ژرمن اجازه جدایی به نیمار نخواهد داد.

در نهایت، پاسخت به دعوت چالش کریستیانو چیست. روزی قصد داری لیگ دیگری را تجربه کنی؟
به هیچ تغییری نیاز ندارم. در بهترین تیم دنیا هستم. چالش‌هایم سال به سال عوض می‌شوند و برای تعیین اهداف جدید، به تغییر تیم یا لیگ نیازی ندارم. در خانه‌ام هستم؛ در بهترین باشگاه جهان و نیازی به تغییر ندارم.
گفتنی است مسی در این مصاحبه باز هم گفت خانواده برای او از فوتبال هم** مهم تر است و اینکه او و همسرش دوست دارند دختری هم داشته باشند! بنابراین چیرو آخرین فرزند آنها نخواهد بود.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

ادامه‌ی دیدگاه ها
Loading...