ویژه کنید
عکس و تصویر چهارده ویژگی خوارج از دیدگاه امیرالمومنین علی(ع) . عقل و عقلانیت نزد خوارج جایی نداشت، ...

چهارده ویژگی خوارج از دیدگاه امیرالمومنین علی(ع)
.
عقل و عقلانیت نزد خوارج جایی نداشت، مردمانی خرد گریز بودند
خوارج مانند صحرانشینان عرب، نابخردانه زندگی می کردند و به خرد خود در زندگی میدان نمی دادند، عقل و عقلانیت نزد آنها جایی نداشت، مردمانی خرد گریز بودند، درکی غیر عقلانی از دین داشتند و بر مبنای درکی غیر عقلانی دینداری می کردند و بر همین اساس رفتارشان شکل گرفت. امیرمؤمنان در خطبه 166 مطابق نسخه دکتر صبحی صالح، بیانی دارند که حضرت در آخرین سفارشات خود، در لحظات پایانی زندگی این مطلب را گفتند و خطر این گروه ها را بیان کردند، ایشان فرمودند: «مثل مردمان درشت خوی و سخت دل روزگار جاهلی نباشید که اینها فهم عمیقی از دین نداشتند و درباره خدا نیز خرد خود را به کار نمی گرفتند» حضرت در این زمینه در ادامه سخن مثالی زده و گفته اند: «اینها مردمانی هستند به صورت انسان، اما در درون پست تر از حیوان. مثل تخم شتر مرغی در یک گودالی در ریگستان اند، شکستن آن گناه است، اما اگر اینها بمانند و شکسته نشوند از درون آن مار بیرون می آید». یعنی این افراد به ظاهر مقدس، اهل دین و مسلمان اند، اما درونشان یک حیوان گزنده است که به جان مردم می افتند.
عبارت دیگری در خطبه 36 آمده که حضرت، خوارج را مخاطب قرار دادند و فرمودند: «أَنْتُمْ مَعَاشِرُ أَخِفَّاءُ اَلْهَامِ سُفَهَاءُ اَلْأَحْلاَمِ؛ شما یک گروه سبک مغز و نابخردید» انسانی هم که دین را عمیق نفهمیده باشد و دینداری او عمیق و عقلانی نباشد، بسیار خطرناک می شود. بیانی در نهج البلاغه داریم که ناظر بر این جریانات است، حضرت در حکمت 97 فرمودند: «اینکه انسان با یقین بخوابد، بهتر از نماز با شک و بدون عمق است». خوارج به دلیل خرد گریزی خود از یقین عقلی بی بهره بودند و عقلانیت در آنها بسیاز ضعیف بود به همین دلیل هم هست که اقدامات و رفتارهای غیرعقلانی از آنها سر می زد.
.
خوارج ناتوان و فاقد قدرت تمیز میان حق و باطل بودند
خوارج مردمانی “بی بصیرت” بودند. یعنی در درک حقیقت امور و مسایل، ناتوان و فاقد قدرت تمیز میان حق و باطل بودند، هدایت و ضلالت را به درستی درک نمی کردند چرا که این امور حاصل تفکر، تدبر، تعقل و عبرت آموزی است و آنها اهل این گونه مسایل نبودند. امیرمؤمنان در خطبه 103 بیانی دارند و می فرمایند:‌ «خداوند رحمت کند انسانی را که تفکر کند، آموزش بگیرد و در نتیجه به بصیرت برسد. » آدمی که اینطور است راه خود را پیدا می کند . در حکمت 208 نیز حضرت می فرمایند: «وَ مَنِ اِعْتَبَرَ أَبْصَرَ وَ مَنْ أَبْصَرَ فَهِمَ وَ مَنْ فَهِمَ عَلِمَ؛ کسی که از حوادث و پیشامدهای این روزگار عبرت می گیرد، چشمش باز می شود، کسی که چشمش باز می شود، خوب می فهمد، کسی که بفهمد، علم پیدا می کند و به خوبی می داند». خوارج به دلیل فقدان بینش در امور، هیچ وقت درک درستی از مسایل نداشتند و مواضع و رفتارهایی که انجام می دادند بر بینایی استوار نبود به همین دلیل با مسایل کور روبرو می شدند. به عنوان مثال وقتی از حرورا به کوفه آمدند، گفتند که شعار ما امر به معروف و نهی از منکر است، اما در امر به معرف و نهی از منکر، قائل به بصیرت علمی و عملی نبودند
امیرمؤمنان در سخنان خود بر بی بصیرتی خوارج تاکید می کردند، مثلا در کلام 122 نهج البلاغه حضرت می فرمایند: «من در ماجرای صفین به شما گفتم بر کار خودتان پایداری بورزید، همچنان راه خود را در پیش بگیرید، در ادامه جهاد، دندان ها را بر هم بفشارید، به بانگ هر بانگ دهنده ای گوش نسپارید که اگر پاسخ آن را بدهید، گمراه می کند و اگر به خود رهایش کنند، خوار می شود؛ ولی شما بصیرت نداشتید که این چیزها را درک کنید» آنها اصلا نصایح امام علی(ع) را درک نمی کردند و به درستی نمی فهمیدند؛ در آن روزی هم که در ماجرای صفّین قرآن ها بر سر نیزه رفت، حضرت به آنها گفتند که این فریب است، منتها آنها به دلیل بی بصیرتی درک نمی کردند.
.
خوارج مردمی سرسخت و متعصب بودند
خوارج مردمی بودند، سرسخت و متعصب، امکان خلاف در آنچه بدان می رسیدند، نمی دادند و سخت بر آن پا می فشردند تا جایی که بسیار آسیب می دیدند. آنها لجباز و ستیزه گر بودند، و خود را حق مطلق می پنداشتند، و همه را بر خطا می دانستند جز خودشان. آنها همه حقیقت را نزد خودشان می دیدند و وقتی به دور از خردورزی به نتیجه ای می رسیدند احتمال خطا در آن نمی دادند و بر آن ایستادگی و ستیزه می کردند. حضرت علی(ع) در خطبه 35 نهج البلاغه می فرمایند: «اَلْمُخَالِفِینَ اَلْجُفَاةِ وَ اَلْمُنَابِذِینَ اَلْعُصَاةِ؛ شما مخالفت وار، سخن ناپذیر و ستیزه کار از اطاعت من سر باز زدید». در تاریخ طبری عبارتی داریم که حضرت می فرمایند: «ای گروهی که دشمنی از روی ستیزه و لجاجت، شما را به شورش کشانده است » . می گویند که این رف

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

ادامه‌ی دیدگاه ها
Loading...