ویژه کنید
عکس و تصویر #دونده_هزار_تو #پارت_۳ 🚫 🚫 هشدار:این نقد ممکن است سبب لو رفتن داستان فیلم شود🚫 🚫 ...

#دونده_هزار_تو #پارت_۳
🚫 🚫 هشدار:این نقد ممکن است سبب لو رفتن داستان فیلم شود🚫 🚫

خب کلیدواژه ی سوم که داخل فیلم خیلی شنیده میشد واژه ی «شرارت» هست. این کلمه داخل فیلم خیلی هوشمندانه استفاده شده و بیشتر داخل قسمت اول به گوش میخورد آن‌جایی که توماس درحال به یاد آوردن گذشته اش است صدایی در گوشش میپیچد که میگوید : "شرارت خوبه" (!!) که شما بعدا متوجه خواهید شد که صدای دکتر پیج بوده اما بعد از این دیالوگ دکتر پیج چهره ی نگران و مضطرب تریسا نشان داده میشود و صدایی در گوش توماس میپیچد که میگوید : "شرارت خوب نیست" (!!). این سکانس ها سکانس های خیلی ریزی در فیلم هستند که در مجموع شاید ۳ دقیقه هم نشود و این مسائل و مفاهیم خیلی هوشمندانه در سکانس ها جا گذاری شده است . اما دکتر پیج میگوید‌ شرارت خوبه! در صورتی که در کل فیلم هدفش را نجات دادن مردم از ویروس زامبی ها نشان میدهد اما اینجا میگوید شرارت خوبه پس میفهمیم که قصد دکتر پیج از ابتدا خیر نبوده و بیشتر از اینکه دنبال راه درمان باشد به دنبال شرارت است.
اصل مهمی در فلسفه ی غرب وجود دارد که میگوید"هدف ، وسیله را توجیه میکند" یعنی اینکه شما قانون شکنی میکنید اگر به خاطر بیرون رفتن از ماز و آزادیست اشکالی ندارد. اگر شما فلسطینی ها رو میکشید چون هدف بزرگی دارید و میخواهید حکومت یهود تشکیل دهید اشکال ندارد. اگر برای پیدا کردن راه درمان برای ویروس زامبی ها‌ ۲۰۰ نوجوان را به ماز میفرستید و سه سال آن‌ها را آن‌جا نگه میدارید اشکال ندارد چون هدف بزرگی دارید.
اما چیزی که باعث شد من تا اواسط قسمت سوم واقعا شگفت زده شوم و با دقت بیشتری فیلم را تماشا کنم این بود که این فلسفه داشت در فیلم تخریب میشد! یعنی میگفت که ویکد نباید برای پیدا کردن درمان ویروس نوجوان ها را زندانی میکرد . نباید دیوار حائل دور شهر میکشید نباید این همه آدم را میکشت . اما هالییود خیلی از این حرف ها باهوش تر است ...
ویکد نماد مسلمان هاست (دلایلش واضح است و در پارت های آینده توضیح خواهم داد) پس ویکد اگر به خاطر هدف ، وسیله ی رسیدن به آن‌ را توجیه میکند اشکال دارد و حق ندارد به خاطر پیدا کردن درمان ویروس نوجوان را به ماز میفرستاد اما توماس که یک آمریکاییست حق داشت که برای بیرون رفتن از ماز قوانین بیشه را زیر پا بگذارد. براندا حق داشت اتوبوس های شهر را درب و داغان کند ولی تریسا حق ندارد از خون توماس برای پیدا کردن راه درمان استفاده کند.
پس میفهمیم در فیلم به هیچ وجه این فلسفه"هدف ، وسیله را توجیه میکند" سرکوب نشده بلکه به ما فهمانده است هدف وسیله را توجیه میکند ولی هدفی که منِ غربی منِ آمریکایی برای تو تعریف میکنم نه هر هدفی که خودت خواستی . اگر خلاف نظر تصمیم گرفتی کل دنیا بر علیهت میشوند مردم به تو اعتراض میکنند و تو بدترین شخصیت داستانی...
ادامه دارد...
#نقد #فیلم #دونده_هزار_تو #پارت_۳
اگر کپشن ها رو میخونین کامنت بزارین ذوق کنم😅 😅

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...