ویژه کنید
عکس و تصویر #حضرت_علی_علیه_السلام در #جنگ_ها و #غزوات #صدر_اسلام پس از هجرت مسلمانان به مدینه، غزوات پیامبر با ...

#حضرت_علی_علیه_السلام در #جنگ_ها و #غزوات #صدر_اسلام
پس از هجرت مسلمانان به مدینه، غزوات پیامبر با مشرکین و منافقین و اهل کتاب آغاز شد. علی علیه السلام به جز غزوه تبوک که به فرمان پیامبر برای جلوگیری از دسیسه مشرکان و فتنه احتمالی منافقان در مدینه ماند. در همه این جنگها حضور داشت و در تمام این جنگها پرچمدار مسلمین بود.
سیره نویسان از رشادتها و فداکاری های علی علیه السلام در این غزوات فراوان نوشته اند.

در #جنگ_بدر علی علیه السلام جلوتر از دیگران می جنگید و نیمی از کشتگان قریش با شمشیر او هلاک شدند.
در #جنگ_احد نافرمانی گروهی از مسلمانان از دستور پیامبر صلی الله علیه و اله موجب شد سپاه مشرکان از پشت سر به سپاه مسلمانان یورش برد. در این شرایط سخت که بسیاری از اصحاب از معرکه گریختند علی علیه السلام فداکارانه به دفاع از پیامبر (ص) در برابر حمله مشرکان پرداخت. تا آنجا که زخمهای فراوان برداشت و شمشیرش شکست در این جنگ پیامبر صلی الله علیه و اله درباره علی علیه السلام فرمود: «هُوَ مِنِّی وَ أَنَا مِنْه»‏؛ علی از من است و من از علی هستم.
و جبرئیل در آسمان ندا داد: «لا سیف إلّا ذو الفقار و لا فتی إلّا علیّ»

در #جنگ_خندق یا #احزاب مشرکان با سپاه ده هزار نفری به جنگ مسلمین آمدند و مسلمانان با کندن خندق در اطراف مدینه مانع یورش آنها شدند. با این وجود عمر بن عبدود که از زبده ترین جنگجویان عرب بود از خندق گذشت و مبارز طلبید.
جز علی علیه السلام کسی برای مبارزه برنخواست. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به دست خویش عمامه‏ای بر سر امام نهاده او را دعا کرد و به سوی عمرو فرستاد. جنگ سختی در گرفت و در نهایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام عمر را از پای در آورد رسول خدا درباره مبارزه علی علیه السلام در جنگ احزاب فرمود: «لمبارزة علی بن أبی طالب عمرو بن عبد ود یوم الخندق أفضل من عمل أمتی إلی یوم القیامة»؛ مبارزه علی با عمر بن عبدود در روز خندق از عبادت همه امت من تا روز قیامت بالاتر است.

در #جنگ_خیبر پس از اینکه سپاه مسلمین یک بار به فرماندهی ابوبکر و بار دیگر به فرماندهی عمر موفق به گشودن قلعه قموص نشده و از میدان گریختند

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «فردا پرچم را به مردی خواهم داد که از میدان مبارزه فرار نمی کند، خداوند و رسول او را دوست دارند، و او نیز خدا و رسول را دوست دارد، وی هرگز از جنگ‏ فرار نمی کند تا آنگاه که خداوند قلعه‏ های محکم را به دست او بگشاید».
فردا رسول خدا صلی الله علیه و آله پرچم را به دست علی علیه السلام سپرد و او با فتح و پیروزی بازگشت. در این جنگ پهلوان یهودیان به نام مرحب به دست علی علیه السلام کشته شد.
همچنین در این جنگ امیرالمؤمنین علی (ع)درب #قلعه_قموص که 40 نفر به سختی قدرت جابجاکردنش را داشتند از جا کند.
پس از فتح مکه به دست مسلمانان، علی علیه السلام به همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله وارد کعبه شده و به فرمان پیامبر بر دوش ایشان قرار گرفت و #بتهای_کعبه را سرنگون کرد و کعبه را از آلودگی بتها پاک نمود.
بعد از فتح مکه قبایل هوازن و ثقیف از شهر طائف هم دست شده و تصمیم به جنگ با مسلمانان گرفتند. در این غزوه مسلمانان که از نظر تعداد رزمندگان و امکانات وضعیت خوبی داشتند دچار عجب و غرور شدند و با شبیخون دشمن غافلگیر شده و پیامبرخدا را رها کرده و از میدان گریختند. جز چند نفر از جمله علی بن ابی طالب علیه السلام که مردانه از رسول الله دفاع کردند. پایمردی این گروه باعث شد سایر مسلمان به میدان بازگشته و مسلمانان به پیروزی برسند.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...