ویژه کنید
عکس و تصویر 💠 افزایش حریم #رمضان با گسترش سفره #افطاری_ساده 🔸 وقتی چیزی منتسب به خداوند شد ...

💠 افزایش حریم #رمضان با گسترش سفره #افطاری_ساده

🔸 وقتی چیزی منتسب به خداوند شد "شریف" می شود و "تشریفات" می یابد.
"خانه اش" تشریفاتی یافته تا با هر خانه و هر شهر فرق کند. هیچکس وارد مکه نمی شود مگر اینکه اقلا برای یک عمره باید مُحرِم شود. احرام به تن کند چند ساعت از اموری اجتناب و امساک کند، طواف و سعی کند و با چیدن مو یا ناخن از احرام در آید. این تجربه شیرین درآمدن به خانه ی خداست.

🔸 "ماهش" نیز تشریفاتی دارد. "رمضان" که بر ما وارد شد، آدابی لازم می شود. به طور کلی تشریفات ماه خدا دو بخش است: امساک روز - افطار شب.
روزه دار امساک[اجتناب] اش به نخوردن و نیاشامیدن است. و او که به هر دلیل #روزه نیست، باید از "تظاهر به روزه خواری در علن" امساک کند.

🔸 افطار، وقت مغرب است. روزه دار و غیر روزه دار(چه معذور چه غیر معذور) می توانند با افطار دادن، شرافت این ماه را به رخ کشند. اولین بار رسول خدا(ص) از "افطاری ساده" گفت(وسائل الشیعه ج۴ص۹۹).
ثواب یک شب و یک نفر افطاری ساده: ثواب آزاد کردن یک برده از نسل حضرت اسماعیل، کفاره گناه یک سال و... است.
ثواب یک ماه افطاری ساده: ثواب آزاد کردن۳۰برده و محفوظ بودن یک دعای مستجاب برای افطار دهنده و... است.

🔸 روایات مکرر می گویند: افطار افضل از روزه و امساک است(همان ص۱۰۰).
برخی مومنان هرسال نگران شکسته شدن حریم ماه خدایند که نکند عده ای امساکش را رعایت نکنند و تظاهر به روزه خواری کنند.
نهی از منکر جای خود، به اینان پیشنهاد می شود با "تظاهر به افطار" حریم رمضان را افزایش دهید. افطاری ساده در "معابد و معابر"، فضای شهر را رمضانی تر می کند. نقصان حریم شکنی بخش امساک را می پوشاند و کفاره روزه خواری می شود. و شهر را شهرخدا نگه می دارد.
اهالی هر کوچه، مسجد، تکیه، اداره، مجتمع تجاری و... هرشب یک سفره افطاری ساده و زیبا برای عابران بکشند. کنار صمیمیت ها جای جدل ها و جدال ها، سادگی ها جای تجمل ها و اسراف ها، حریم و حرمت ها هم جای بی حرمتی ها می نشیند.

📝 محسن قنبریان ۹۷/۲/۲۶

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...