ویژه کنید
عکس و تصویر 📜 🖊 دلیل تـشیـّع ایرانیان چیست؟ ✍ ابوعبدالله محمّد بن أحمد مقدّسی، سیّاح قرن ۴ ...

📜 🖊 دلیل تـشیـّع ایرانیان چیست؟

✍ ابوعبدالله محمّد بن أحمد مقدّسی، سیّاح قرن ۴ هجری، در کتاب معروف خود، أحسن التقاسیم، در شرح اقلیم خراسان می‌نویسد:

👈 "أولاد علیّ رضی الله عنه فیه علی غایة الرفعة" 

📚 احسن التقاسیم، صفحه ۳۲۳

👈 فرزندان علی (علیه السّلام) در میان اهل خراسان بسیار عزیز و ارجمندند.

✍ همچنین عبد الحسین زرینکوب در کتاب "دو قرن سکوت" (گل سرسبد منابع علمی باستان پرست‌ها) می‌نویسد:

👈 "(مختار) دعوت تازه‌ای را آغاز کرد و خود را نماینده و فرستاده محمد بن حنفیه فرزند علی (علیه السلام) خواند... اما مختار که قدرت و شوکت خود را مدیون یاری موالی (ایرانیان) بود به شکایت بزرگان کوفه اعتنا نکرد"

📚 دو قرن سکوت، عبدالحسین زرّینکوب، صفحه ۹۶ و ۹۷

📝 همانطور که می‌خوانید، ایرانیان به مختار، کسی که داعیه انتقام خون حسین (علیه السلام) را دارد و خود را نماینده فرزند علی (علیه السلام) معرفی می کند، تمایل دارند و از او حمایت می‌کنند.

📝 پس حـُب به #اهل_بیت {خصوصا حب به امیرمومنان علی علیه السلام } در بین #ایرانیان از صدر اسلام وجود داشته است.

✍ 🏻 قبل از حمله اعراب (سپاه عُمـَر) به ایران، بسیاری از ایرانیانی که از ظلم و ستم حکومت #ساسانی به تنگ آمده بودند با شنیدن آوازه تساوی‌طلبی و عدالت پیامبر و امیر المومنین علی علیه السلام به مدینه و شهرهای حجاز و عراق هجرت می‌کنند.

👈 🏻 اما خلفای غاصب و بعضی والیان شهرهای اسلامی به ویژه از دوره غاصب دوم عمر بن خطاب، همچنان بر تعصب عربی و قبیله‌ای خود تاکید میکردند.
برخلاف سیره پیامبر که عرب و عجم، سفید و سیاه را یکسان می‌دید، غاصب دوم عمر بن خطاب، مسلمانان را برای تقسیم بیت المال به پنج طبقه تقسیم کرد:

📝 اصحاب بدر (از جمله طلحه و زبیر): با ۵۰۰۰ درهم! از بیت المال.
📝 اصحاب احد و خندق و..: ۴۰۰۰ درهم!
📝 اصحاب تبوک و.. تا جنگ با مرتدین: ۳۰۰۰ درهم!
📝 اصحاب قادسیه و یرموک و..: ۲۰۰۰ درهم!
📝 تابعین، تازه مسلمانان، عجم ها و.. تا ۲۰۰ درهم!

🔻 وقتی #عمر در بستر مرگ بود، شورایی شش نفره تشکیل داد و از امیر المؤمنین علی (علیه السلام) خواست که اعلام کند اگر به سنت پیامبر و دو خلیفه پایبند است با او بیعت کنند.

👈 🏻 اما امیر المومنین اعلام کرد که تنها به سنت پیامبر پایبند است و نه دو غاصب قبلی و به خاطر همین شورا #عثمان را به عنوان خلیفه سوم برگزید.

عثمان غاصب سوم نیز همین شیوه را اجرا کرد و این چنین شد که در عرض ۵-۲۰ سال، سابقون و اصحاب برجسته پیامبر (صلی الله علیه و آله) در جنگ بدر، مثل #طلحه و #زبیر دارای کوهی از ثروت شدند و موالی (تازه مسلمانان غیرعرب) و ضعفای جامعه دارای کوهی از فقر.

👈 🏻 هنگامی که پس از قتل عثمان، مردم با امیر المومنین علی علیه السلام بیعت کردند، ایشان در اولین خطبه خود بر همین موضوع دست گذاشتند و اعلام کردند #بیت_المال_مسلمین را به #تساوی بین #مردم تقسیم خواهد کرد و اموال قبلی را که با #تبعیض بین مسلمانان تقسیم شده، حتی اگر در کابین زنانشان باشد، برخواهد گرداند و این چنین شد که اصحابی چون طلحه و زبیر که زمانی در رکاب پیامبر شمشیر زده بودند، اولین مخالفان حکومت امیر المومنین شدند و و به همراه عایشه زن فتنه گر و طمع کار جنگ #جمل را علیه او به راه انداختند.🗡

🔶 اما تاثیر این رفتار #عدالت جویانه امیر المومنین بر ایرانیان بی‌نظیر بود.

🔹 ایرانیان که خود در دوره #ساسانی در طبقه‌بندی چهارگانه درباریان و موبدان، جنگاوران، دبیران و مردم عادی ... سالیان سال با ظلم و تبعیض دست و پنجه نرم می‌‌کردند، برای اولین بار طعم #عدالت و تساوی را می‌چشیدند و این چنین علی علیه السلام محبوب ایرانیان شد.️ ایرانیان علی علیه السلام را 👈 ش شاه مردان و جوانمردان و 👈 اسطوره عدالت می‌شناختند و این چنین شد که بسیاری از فرزندان اهل بیت علیهم السلام از دست حکام جور اموی و عباسی راهی ایران می‌شدند و در بین مردم ایران پناه می‌گرفتند.

🔶 علت وجود امامزاده های کثیر در ایران نیز همین موضوع است.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...