ویژه کنید
عکس و تصویر 🐵 🐒 🐶 🐶 🐺 🐯 🐯 🐆 🐃 🐂 🦄 . 📍 #سؤال: آیا ...

🐵 🐒 🐶 🐶 🐺 🐯 🐯 🐆 🐃 🐂 🦄
.
📍 #سؤال:
آیا #حیوانات هم آخرتی دارند و #محشور می شوند؟
.
.
📝 آیاتی در #قرآن_کریم اشاره به حشر حیوانات دارد.به آیه پنجم از سوره مبارکه تکویر توجه کنید :

و اذالوحوش حشرت
وحوش جمع وحش است و وحش حیوانی است که هرگز با انسان‌ها انس نمی گیرد.

ظاهر آیه بیانگر این است که حیوانات وحشی هم در #روز_قیامت محشور خواهند شد‌.اما اینکه پسر از حشر چه سرانجامی دارند و آیا به #بهشت و #جهنم می روند،در کلام خدای تعالی و روایات چیزی نیامده است.
.
.
📌 ملاک حشر در انسان نوعی از زندگی ارادی و شعوری است.ملاک #سعادت تنها همان داشتن شعور و #فطرت انسانی است که به کمک پیامبران راه مشروعی از #اعتقاد و #عمل را به روی او باز می کند و انسان آن راه را می پیماید.
.
📌 با تفکر عمیق در مراحل زندگی حیوانات،روشن می‌شود که حیوانات هم مانند انسان دارای عقاید فردی و اجتماعی‌اند و حرکاتی که در راه بقا از خود نشان می‌دهند،همه بر مبنای آن عقاید است.
.
📌 حیوانات نیز مانند آدمیان تا اندازه‌ای از موهبت #اختیار برخوردارند و نیز دارای سطحی از شعوراند.
.
📌 فرض کنید حیوانی نزدیک مزرعه شما می‌آید،شما چوبی را بلند می‌کنید و او فرار می‌کند.این فرار انتخاب کتک نخوردن است.گرچه بی شک به درجه قوت انتخاب انسان نیست و می‌توان گفت،انتخابی نیمه آگاهانه است.هر چند همه انسان نیز کارهای خودشان را با اختیار آگاهانه انجام نمی‌دهند و برخی از انتخاب‌ها همانند فرار حیوان است
.
.
📌 به هر حال نمی توان ادعای قاطع کرد که حیوانات اختیاری ندارند زیرا به همان اندازه درک و شعور می توانند اختیار داشته باشند و در روایات نیز می‌توان مطالبی را یافت که برخی از آن‌ها تکلیف دارند.

در روایتی آمده است که بزی که به بز دیگر شاخ زده است در قیامت قصاص می‌شود.
.
.
📌 نتیجه:
در هر صورت در این که حیوانات محشور می‌شوند بحثی نیست ولی در این که به بهشت و جهنم می‌روند در آیات و روایات تا آن جا که ما اطلاع داریم از آن بحثی نشده است.
.
.
🌷 نظر شما چیست؟

#التماس_دعا🙏
#مرکز_ملی_پاسخگویی_به_سولات_دینی
#پاسخگو

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...