ویژه کنید
عکس و تصویر سلسله پستهای #زندگی_نامه_امیرالمؤمنین_حیدر_از_ولادت_تا_شهادت #فصل_هجدهم : #جنگ_صفین #قسمت_بیستم : حضرت علی علیه السلام روز قبل از ...

سلسله پستهای #زندگی_نامه_امیرالمؤمنین_حیدر_از_ولادت_تا_شهادت

#فصل_هجدهم : #جنگ_صفین

#قسمت_بیستم :

حضرت علی علیه السلام روز قبل از جنگ #لیلة_الهریر ضمن صدور دستورات جنگی به سپاهیان خود چنین فرمود:

ای گروه مسلمین خوف (از خدا) را شعار خود قرار دهید و جامه وقار و آرامش بر تن کنید.

دندانها را بهم بفشارید که این عمل شمشیرها را از سرها دور گرداند،

لباس جنگ را کامل بپوشید و شمشیرها را پیش از کشیدن از غلاف بجنبانید

دشمن را به گوشه چشم و خشمگین بنگرید و به چپ و راست نیزه بزنید و شمشیرها را با پیش نهادن گامها به دشمن رسانید،و بدانید که شما در نظر خدا بوده و با پسرعم رسول خدا صلی الله علیه و آله هستید.

حمله‏ های پی در پی کنید و از فرار کردن شرم داشته باشید که فرار موجب ننگ در نسل و اولاد شما و آتشی برای روز حساب باشد و از جدائی روحتان از بدن خوشحال شوید و به آسانی بسوی مرگ روید،

بر شما باد (حمله) به این سیاهی لشگر (انبوه لشگر شامیان) و بهاین خیمه افراشته شده (پاسگاه فرماندهی معاویه) پس درون آنرا بزنید که شیطان (معاویه) در گوشه آن پنهان شده است

و

برای جهش به سوی شما دستی پیش آورده و برای فرار پا را عقب گذاشته است (اگر از شما ضعف و ناتوانی بیند حمله میکند و اگر شجاعت و دلیری بیند فرار نماید) پس قصدتان جنگ با او و همراهانش باشد تا حقیقت برای شما روشن و آشکار گردد و شما برتر و بالاترید و خدا با شما همراه است و هرگز اعمالتان را بی پاداش نگذارد.
(نهج البلاغه کلام 65 )
.
.
.
چون شب فرا رسید فرمان حمله صادر شد و تمام سپاهیان عراق رو به سوی شامیان یورش برده و تا سپیده دم دست از سر آنها بر نداشتند.

حملات شدید عساکر عراق در آن شب تاریک چنان رعب و وحشتی در دل شامیان انداخت که کسی را امید نجات از آن مهلکه نبود تمام #صفوف_سپاه_شام از هم پاشیده شد و یک تزلزل روحی در میان افراد آن سپاه حکم فرما گردید!
.
.
واحدهای سپاه معاویه از اختیار و کنترل فرماندهان خود خارج گردید و نظم و انضباط که لازمه هر اجتماع نظامی است به کلی از آنان رخت بر بست.

رزمجویان عراق فداکاری و رشادت را به منتها درجه خود رسانیدند و رعب و وحشت را در دلهای شامیان جایگزین نموده و جمع کثیری را از دم شمشیر گذرانیدند

بطوریکه

به نوشته ابن شهر آشوب در آن شب چهار هزار نفر از سپاه علی علیه السلام و سی و دو هزار نفر از شامیان کشته شده بودند و صاحب کشف الغمه نیز تلفات آنشب را سی و شش هزار نفر نوشته است.
(کشف الغمه ص 73)
.
.
#ادامه_دارد

#سلام_بر_اهلبیت
#سلام_بر_اهل_بیت
#سلام_بر_امام_علی #تا_غدیر #با_غدیر
#شیعه #علی #مولود_کعبه #امام_علی #امام_علی_علیه_السلام
#یا_مهدی_ادرکنی #اللهم_عجل_لولیک_الفرج
#بصیرت_افزائی
#بسیج_سایبری

#shia_muslim #shia_islam #shia_religion #islam_shia #shia #muslim #islam #religion

#حق_پایدار_است

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

ادامه‌ی دیدگاه ها
Loading...