ویژه کنید
عکس و تصویر بازگشت از نیمه راه #حسینعلی_منتظری #روایتی_از_ممتحن_امتحان_سخت #آیت‌الله_منتظری_شاگردی_که_بر_استاد_آشوبید #نوشته_ی_علی_الفت_پور بخش ششم ماجرای قائم‌مقامی مطرح ترین و ...

بازگشت از نیمه راه

#حسینعلی_منتظری
#روایتی_از_ممتحن_امتحان_سخت
#آیت‌الله_منتظری_شاگردی_که_بر_استاد_آشوبید
#نوشته_ی_علی_الفت_پور

بخش ششم


ماجرای قائم‌مقامی


مطرح ترین و مهم‌ترین سوال در ارتباط با انتخاب آقای منتظری به عنوان #قائم‌مقام رهبری این است که آیا با #امام(ره) در مورد انتخاب ایشان در مجلس خبرگان، مشورت شده بود یا خیر؟

جواب مسلما منفی است چرا که اولا #امام_خمینی(ره) به وضوح در نامه 1368/1/6 به آقای #منتظری تصریح کرده‌است که با توجه به #ساده_لوحی و #القا_پذیری و نداشتن #ظرفیت‌های لازم جهت رهبری، از ابتدا با انتخاب وی #مخالف بوده است؛ بنابراین در صورت مشورت مجلس خبرگان با امام، ایشان مخالفت خود را ابراز می‌کرد که کرد.

آیت‌الله #محمدی_گیلانی در تاریخ 1379/9/6 به مناسبت شهادت حضرت امام کاظم(ع) در منزل آقای #علی_رازینی در بیان ابراز مخالفت امام گفت:《یک روز قبل از مطرح شدن قائم‌مقامی آقای #منتظری در مجلس خبرگان من ضمن تماس با دفتر امام(ره) کتبا از ایشان درخواست ملاقات کردم... امام، گله‌های سوزانی از آقای منتظری را آغاز کرد که کجا چه کرده و کجا چه...! و اضافه فرمود: احمد هم از او دفاع می‌کند!

عرض کردم: بفرمایید که فردا ایشان به‌عنوان قائم‌مقام رهبری مطرح نشود. امام قدری فکر کرد و فرمود: احمد نیست، می‌شود شما زحمت بکشید و به آقای #هاشمی بگویید بعدازظهر من ایشان را ببینم؟... رفتم خدمت آقای هاشمی و گفتم صبح، خدمت امام رسیدم. کاری داشتم. فرمودند به آقای هاشمی بگویید که من ایشان را ببینم... فردای آن روز، آقای هاشمی موضوع قائم‌مقامی آقای منتظری را در مجلس خبرگان مطرح کرد. آقای محمدی گیلانی اضافه کرد که: پس از این ماجرا، روزی آقای هاشمی در حضور جمعی گفت: من بعدازظهر رفتم خدمت امام. امام فرمودند: موضوع قائم‌مقامی آقای منتظری را فردا مطرح نکن. گفتم: چرا؟ ما در اجلاسیه قبل، به آقایان گفته‌ایم که ایشان را به‌عنوان قائم‌مقام، مطرح کنیم. فرمود: نه یکی از دوستان آمده و چنین گفته... گفتم: ما اعلام کرده‌ایم. نمی‌شود...》

تامل در آنچه از آقای محمدی گیلانی نقل کردیم، نشان می‌دهد که امام در مورد طرح قائم‌مقامی آقای منتظری در مجلس خبرگان، درمقابل کاری انجام شده قرار گرفته بود... بی تردید اگر [اعضای مجلس] خبرگان نظر امام را می‌دانستند، آقای منتظری را به‌عنوان جانشین او تعیین نمی‌کردند. (10)


----------------------------

10. سنجه انصاف، ری‌شهری، نشر دارالحدیث، تهران، 1389، صفحه 16


#اللهم_اجعل_عواقب_امورنا_خیرا

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...