ویژه کنید
عکس و تصویر سلسله پستهای #زندگی_نامه_امیرالمؤمنین_حیدر_از_ولادت_تا_شهادت #فصل_پنجم : خدمات نظامی علی علیه السلام #قسمت_سوم : #غزوه_احد : #احد ...

سلسله پستهای #زندگی_نامه_امیرالمؤمنین_حیدر_از_ولادت_تا_شهادت

#فصل_پنجم : خدمات نظامی علی علیه السلام

#قسمت_سوم :

#غزوه_احد :

#احد نام #کوه_بزرگ و مشهوری است که تقریبا در شش کیلومتری #مدینه قرار گرفته و غزوه احد در ماه شوال سال سیم هجری در دامنه کوه مزبور واقع گردیده است.


#شکست_قریش در غزوه #بدر که موجب آبروریزی و از دست رفتن عده ‏ای از رجال آنها شده بود، زمینه را برای جنگ دیگری آماده میکرد زیرا خانواده کشته شدگان مانند عکرمة بن ابی جهل و صفوان بن امیه در مکه عزادار بوده و برای انتقامجوئی، مردم مکه را برای مقابله و مقاتله مسلمین تحریص میکردند،#ابوسفیان_بن_حرب که در #رأس_کفار قریش بود مردم را دور خود جمع نموده و برای اعاده حیثیت خود آنها را به جنگ آماده میساخت و حتی اموال شخصی خود را در اختیار آنان‏ گذاشت که بمصارف جنگی برسانند. (5)


هند دختر عتبه و زن ابوسفیان نیز به همراهی چند زن دیگر دف زنان مردم را به خونخواهی کشته شدگان خویش دعوت میکردند با این ترتیب #ابوسفیان در حدود پنج هزار سوار و پیاده را تجهیز نموده و راه مدینه را با عده تحت فرماندهی خود در پیش گرفت.


چون رسول اکرم از این قضیه مطلع شد، فورا اصحاب را جمع آوری کرده و مطلب را با آنها در میان نهاد گروهی اظهار نمودند که باید در شهر مانده و حالت تدافعی گرفت ولی بعضی را عقیده بر این بود که باید از شهر بیرون رفت و به حمله پرداخت.


بالاخره مسلمین آماده جنگ شدند و خود پیغمبر صلی الله علیه و آله نیز لباس جنگ پوشید و با عده‏ ای در حدود هفتصد نفر آماده مقابله با دشمن گردید و #علی_علیه_السلام را هم به سمت #پرچمداری تعیین فرمود همچنانکه در کلیه جنگها پرچمداری به عهده او بود.


چون پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله به احد رسید برای اینکه از حمله ناگهانی و پشت سری دشمن غافل نباشد عده‏ ای را (در حدود پنجاه نفر) تحت فرماندهی عبد الله بن جبیر بر دهانه شکافی که برای این کار مناسب بنظر می رسید گماشت و این پیش بینی پیغمبر نیز کاملا صحیح بود، زیرا ابوسفیان هم #خالد_بن_ولید را با جمعی تقریبا چهار برابر عده عبد الله در کمین آنها گذاشته بود که پس از در آویختن دو لشگر بهم از پشت سر به مسلمین حمله نماید.


باری!

جنگ شروع شد و بیشتر مبارزان قریش بدست علی علیه السلام کشته شدند و پرچمدار ابوسفیان به نام طلحة بن ابی طلحة مرد نیرومندی بود و او را کبش الکتیبة (قوچ لشگریان) می گفتند، به مبارزه علی علیه السلام آمد و آن حضرت چنان ضربتی بر کله او زد که چشمانش از حدقه بیرون افتاد و نعره زد و به هلاکت رسید.سپس برادر طلحه پرچم را بدست گرفت و او نیز کشته شد و حمزه نیز با کمال رشادت مبارزان قریش را طعمه شمشیر خود میساخت و در اثر کشته شدن جنگجویان قریش شکست فاحشی در لشگریان دشمن نمودار شد و مسلمین با اینکه‏ تعدادشان خیلی کمتر از آنها بودند بر آنها مسلط گشته و نسیم فتح و پیروزی بر پرچم اسلام وزیدن گرفت، مشرکین در حال فرار بودند و گروهی از مسلمین به تعاقب دشمن شتافته عده ‏ای نیز مشغول جمع آوری اموال آنها گردیدند.


#ادامه_دارد


#سلام_بر_اهلبیت
#سلام_بر_اهل_بیت
#سلام_بر_امام_علی #تا_غدیر
#شیعه #علی #مولود_کعبه #امام_علی #امام_علی_علیه_السلام
#یا_مهدی_ادرکنی #اللهم_عجل_لولیک_الفرج
#بصیرت_افزائی
#بسیج_سایبری

#shia_muslim #shia_islam #shia_religion #islam_shia #shia #muslim #islam #religion

#حق_پایدار_است

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...