ویژه کنید
عکس و تصویر * تا به امروز چه کرده ایم ..؟ #تکلیف_گرایی یا #انفعال؟ ¤ #علامه_مصباح: منحصر کردن ...

* تا به امروز چه کرده ایم ..؟ #تکلیف_گرایی یا #انفعال؟

¤ #علامه_مصباح: منحصر کردن فایده #دین در ایجاد رفاه و آرامش، نوعی پستی و دنائت است ..

* گاه مسائلی در مورد #ائمه (ع) گفته می شود و عده ای آن را غلو می شمارند، بلند ترین مضامینی که در مورد اهل بیت(ع)، در تصور انسانی می گنجد ، قطره ای در برابر دریای #فضائل اهبیت (ع) نیست و بهترین کار برای ما، #اعتراف به جهل و #عجز از شناخت آن ها است.

+ اهل بیت (ع) کسانی هستند که عالم خلقت #ظرفیت آفرینش بالاتر از آن را ندارد؛ حال این مقام چیست، #عقل ما بدان نمی رسد، اما خداوند این مقام را به اولیای خود داده است.

* متأسفانه گاهی افراد عالم و سخنرانان معروف به گونه ای درباره محاسن دین و معارف #اهل_بیت (ع) سخن میگویند، که گویا تنها فایده دین، ایجاد صلح و صفا و آرامش و کم شدن جنایت و دزدی و قتل است؛ هر چند دین چنین فوایدی هم دارد، اما این برداشت از دین، برداشتی مادی است و در واقع #استخدام دین برای زندگی راحت تر در دنیا و رفاه بیشتر است. این نوع نگاه نشان می دهد که ما #عاشق حیوانیت خودمان هستیم و دین را نیز برای همین می خواهیم و در همین مسیر #توجیه می کنیم . این نگاه با مقامی که #سیدالشهدا (ع) دارد و ما را به سمت آن مقام دعوت می کنند، بسیار فاصله دارد.

+ اهل بیت (ع) آمدند تا ما را از #حیوانیت جدا کرده و به سمت مقام #نورانیت نزدیک کنند. حال که خدای بزرگوار بر ما منت گذاشته و در سایه پیروزی #انقلاب، علاقه به دین بیشتر شده و زمینه برای فعالیت دینی روحانیت نیز بیشتر شده است، ما چه کرده ایم؟، حداقل وظیفه #روحانیت این است که حقیقت دین را با همین #ضعف شناخت خود، به #مردم دیگر هم برساند.

=[ صرف دانستن #مفاهیم_ذهنی، هنر نیست؛ زمانی این مفاهیم فایده دارد که منشأ عمل شود؛ لذا اگر توانستیم دیگران را بر عمل #ترغیب کرده و به حرکت در مسیر دین واداریم، سودمند است؛ طبیعی است که شرط اول برای #تحقق چنین هدفی این است که ابتدا خودمان تربیت شویم.


¤ ۲۱/اردیبشهت ماه /۱۳۹۵
در جمع اساتید و دانش پژوهان مرکز تربیت مربی اخلاق

#مصباح #علامه #آیت_الله #مصباح_یزدی #اسلام #ولایت
#روشنگری #بصیرت #نقد_درون_ساختاری #هوشیاری #نقد

@Mesbahyazdi_ir

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...