ویژه کنید
عکس و تصویر . #فرهنگ_نیوز ، آمارهای منتشر شده از سوی #سازمان_جهانی خواروبار و #کشاوزی(#فائو) نشان می دهد ...

.
#فرهنگ_نیوز ، آمارهای منتشر شده از سوی #سازمان_جهانی خواروبار و #کشاوزی(#فائو) نشان می دهد در حالی که میلیون ها انسان در جهان با مشکل گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند هر ساله بخش مهمی از تولید غذای #جهان در زنجیره توزیع، برداشت و مصرف به هدر می رود.
.
بر اساس جدیدترین برآورد این نهاد آمده است :
.
بین المللی 1.3 میلیارد تن از مواد غذایی و محصولات کشاورزی تولیدی در جهان طی یک سال از بین می رود که این رقم معادل تولید 28 درصد از کل زمین های کشاورزی است.بر این اساس 30 درصد غلات، 20 درصد #لبنیات، 35 درصد #ماهی و غذاهای #دریایی، 45 درصد #میوه و سبزی، 20 درصد دانه های روغنی و 20 درصد گوشت تولیدی جهان به هدر می رود.از 1.3 میلیارد تن غذایی که به هدر می رود حدود 450 میلیون تن غلات، 300 میلیون تن میوه، 50 میلیون تن گوشت، و 20 میلیون تن ماهی است.
.
طبق گزارش های فائو، در جهانی که 900 میلیون نفر از جمعیت آن از گرسنگی رنج می برند، یک سوم از مواد غذایی تولیدشده توسط انسان (بر مبنای محتوای کالریک آن) به هدر می رود.
.
تخمین زده می شود که تولید این حجم از غذای هدر رفته در هر سال متضمن کشت در 198 میلیون کیلومتر مربع از اراضی کشاورزی #کره_زمین (تقریبا معادل مساحت کشور مکزیک)، صرف 173 میلیارد متر مکعب #آب شیرین، مصرف 28 میلیون تن کود #شیمیایی، و تولید گازهای #گلخانه ای به میزان 3300 تا 5600 میلیون مترمکعب (معادل دی اکسید کربن) است. .
برآوردهای فائو نشان می دهد هر روز به ازای هر نفر 134 کیلوکالری #غذا در #ایران به هدر می رود. یعنی سرانه هدر رفت روزانه غذا در ایران 134 کیلوکالری است.
.
همچنین گزارش های غیر رسمی نشان می دهد 35 درصد محصولات کشاورزی تولیدی در ایران به هدر می رود. بر این اساس از 100 میلیون تن محصول کشاورزی تولیدی در کشور 35 میلیون تن در سال دور ریخته می شود. این رقم معادل غذای 15 میلیون نفر است. در این زمینه می توان به 30 درصدضایعات در نان، 25-30 (و حتی 50) درصد ضایعات در میوه ها و سبزیجات، 10 درصد ضایعات در برنج، 25 درصد ضایعات در خرما، و غیره اشاره کرد.
.
سهم ایران از کل غذایی که هر سال در جهان به هدر می رود 2.7 درصد اعلام شده است.
.
#اسراف
#نیازمندان
#سوء_تغذیه
#فقیر
#فقرا

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...